Ukrayna

Rusya’dan Çekilen Markalar! Hangi Markalar Rusya’daki Hizmetlerini Durdurdu?

Rusya ve Ukrayna arasındaki kanlı savaşta, Ukrayna’nın yanında olduğunu gösteren markalar tepkilerini göstermek amacıyla; bazı zaman kalıcı olarak, bazı zamanda geçici olarak mağazalarını kapatıyor. Bu mağazaların isimlerini tek tek yazmak çok zor olacaktır çünkü neredeyse Rusya’nın zalimliğini gören tüm mağaza sahipleri tek tek ellerini kollarını çekiyorlar.

Hangi markaların Rusya’dan çekildiği ise büyük bir merak konusu haline geldi. Rusya’da binlerce kişinin gelir kapısı olacağı ne kadar marka ve mağaza varsa hepsi tek tek kapandı. Yani, Rusya halkının birçoğu şuan işsiz! Putin’de devletinin, halkının aç kalmasına göz yumarak; “Aptal” gibi Ukrayna’ya saldırmaya devam ediyor!

İlgili Makaleler

Gucci, Balenciaga ve Yves Saint Laurent gibi birçok lüks markanın bağlı olduğu Kering Group, tüm çalışmalarını durduracağını duyurduğunda bilin bakalım ne oldu? Ukrayna’daki insanlar ölürken; Rusyalı vatandaşlarda bu “Lüks” markalarda kuyruk oluşturarak; alışveriş yapmaya başladılar! Kapanmadan önce Rusyalı vatandaşlardan iyi ciro yapan bu markalar, mağazalarının akın akın dolmasına neden oldu!

Hangi Markalar Rusya’dan Çekildi?

Amerika içecek devi Coca-Cola, e-ticaret denilince akıllara ilk gelen Amazon, kahve şirketi olan Starbucks, Fast-food alanında milyon liralık geliri olan McDonald’s, Microsoft, Apple, Mercedes Benz, Jaguar Land Rover gibi markalarda; Rusya’nın Ukrayna’ya yapmış olduğu işkencelerden dolayı hem geçici, hem de kalıcı olarak Rusya’dan çekildiklerini duyurdu!

H&M, Airbnb ve Burberry gibi dünya devi olan markalarda Rusya’dan çekildiğini duyurdu. Disney, Sony, Warner Bros’ta ellerini Rusya’dan çekti. Netflix ise uzun bir süre Rusya’dan proje almayacağını duyurdu ve elindeki projelerin hepsini askıya aldı! MSC ve Maersk gibi kargo şirketleri de tüm çalışmalarını durdurdu. Daha doğrusu, gıda, tıbbi ve insani yardım teslimatları dışında Rusya’ya ya da Rusya dışına hiçbir üründe destek olmuyorlar…

En son olarak ise Rusya’da 2500 kişiye gelir kapısı olan Alman tüketici ürünleri şirketi Henkel, Rusya’dan tamamen çekileceğini duyurdu. Yapılan açıklamada ise “Henkel yönetimi, Ukrayna’daki savaşın mevcut gelişmelerini göz önünde bulundurarak Rusya’daki ticari faaliyetlere son verme kararı aldı” açıklaması yer aldı. Giyimden gıdaya, teknolojiden mobilyaya binlerce ürün markasından darbe alan Rusya, sınırları zorlayarak; halkının aç uyumasına, işsiz kalmasına göz yumarak Ukrayna’daki savaşına devam ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu