Markalaşma

Migros Adı Nereden Geliyor ?

Migros Nasıl Kuruldu ?

Migros adı yarı toptancı anlamına gelir. “Mi” ve “gros” kelimelerinin birleştirilmesiyle meydana gelir. Migros, Türkiye’de faaliyetini gösteren ve 1975’e kadar hisselerini elinde tuttuğu Migros Türkiye’nin kurucularındandır. Türkiye, İsviçre, Kazakistan ve Makedonya başta olmak üzere pek çok ülkede hizmet veriyor.

İlgili Makaleler

Migros adı, yarı toptancı anlamına gelen Mi-Gros kelimelerinden meydana gelir. Gottlieb Duttweiller tarafından 1925 yılında İsviçre merkezli kurulmuştur. Başlangıçta 5 Ford aracı seyyar dükkanlar haline getiren Duttweiller, pirinç, şeker, kahve, makarna, sabun gibi bu tarz ürünleri diğer perakendecilerden daha uygun fiyata satmaya başladı. Duttweiller, halkı memnun edince işi genişletmeye karar verip ürün yelpazesini artırdı. Migros alışverişin en çeşitlisi sloganını kullanarak ülkemizde hizmet verir. Günümüzde Migros Türkiye’de ki yaygın alışveriş merkezlerinden bir tanesidir.

Migros Hangi Ülkenin Markası?

Migros market bir Türk markasıdır. Merkezi İstanbul’da yer alır. Migros ürünleri Türkiye’de üretilir. Migros 1954 yılında kurulmuş bir şirkettir. Migros’un sahibi Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olan Anadolu grubudur.

Migros ilk olarak 1954’te kurulmuştur. Daha sonrasında 1975 yılında da Vehbi Koç tarafından alınmıştır. Şirketin hisseleri 1991 yılında halka açılmıştır. 1990 yılının bitiminde büyük mağazacılık uygulamasına girişilmiştir. 2020 yılından bu yana yurt dışında da hizmete başlamıştır. Daha sonrasında online market uygulamasına başlayan Migros ilk perakendeci şirket olmuştur. 2015 yılında en büyük hissesi Anadolu grupları tarafından alınmıştır. Şirketin günümüzdeki sahibi Anadolu grubudur.

Türkiye’deki en büyük zincir marketlerden biri olan Migros Ticaret A.Ş. 1954’te İstanbul Belediyesi’nin almış olduğu kararla kurulmuştur. Kurulurken İsviçre’de benzeri bulunan ve “Ucuzluğun Kralı” sloganıyla bilinen bir kurum örnek alınarak kuruldu. Amaç, İstanbul’da uygun fiyatlı satışlar yapmaktı. Bu sebeple açılışında İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı da bizzat bulundu.

Migros

Temelleri 1954’te atılan ve Türk perakende sektöründe 65 yıl öncü kimliğiyle pek çok yeniliğe imza atan Migros Ticaret A.Ş. son üç yılda iki kat büyümüştür. 2019 yılının ilk dokuz ayında satışlarını yüzde 24,7 oranında artırmıştır. Türkiye’nin her bir iline yayılan mağaza sayısı ve yurt dışındaki operasyonlarıyla birlikte mağaza sayısı 2.200’ü aşmıştır.

Migros market müşterilerine sunmuş olduğu zengin ürün yelpazesi, yenilikçi uygulama, hizmet kalitesi, aile bütçesine katkıda bulunan rekabetçi fiyatları ve kampanyalarının etkisiyle her geçen yıl daha çok haneye erişmiştir.2019’da Türkiye’nin yüzde 89’una hizmet vermiştir. Migros, taze ürünlerdeki uzmanlık ve kalitesiyle en sık tercih edilen market olmayı sürdürmüştür. Türkiye’nin en büyük entegre et işleme tesisi olan MİGET tesisinden çıkan, 200’ün üzerinde kontrol noktasında denetlenen, güvenilir ve kaynaklı kırmızı ete müşteri ilgisi yüksek olmuştur. 2010 yılından bu yana İyi Tarım Uygulamaları ile üretilen ürünler tüketicilere sunulmuş çiftçilere eğitim verilerek sürdürülebilir tarıma büyük oranda katkı sağlamaya devam etmiştir. Bu yıl, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesi altında yürütülen ve Anadolu’nun kendi tohumları ile üretilen ‘’Ata Tohum’’ mahsullerini müşterileri ile buluşturan ilk perakendeci olmuştur.

Türkiye’nin en büyük gıda e-ticaret sitesi olan Migros Sanal Market’in web sitesi ve mobil uygulaması da bulunur. Migros Hemen uygulaması ile en fazla çeşit, Migros’un fiyatlarıyla 30 dakikada içinde müşterilerinin kapısına getirmeye başlamıştır. Migros, 81 ilde binlerce kasasındaki mobil ödeme imkânı ile bu özelliği sunan tek perakendeci olmuştur.

Sürdürülebilirlik çalışmaları ile liderler arasında yer alan Migros, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne altı kez üst üste girebilen ilk gıda perakendecisi olmuştur. Migros tüm bunların yanında Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksinde yer almıştır. 2019’da “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında 16. kez “En Beğenilen Perakende Şirketi” seçilmiştir. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin belirlemiş olduğu “Fortune 500 Türkiye Araştırması” listesinde 16. ve Capital 500’de ise 15. sırada yer almıştır. Brand Finance’in gerçekleştirdiği Türkiye’nin Değerli Markaları değerlendirmesinde 12. Marka olarak seçilmiştir.

Türkiye’deki Migros’ların logosu genel merkezi İsviçre’dekilere çok benzer görüntüdedir. Migros’lar farklı kategorilere ayrılır.

  • M Migros yiyecek haricinde olan ürünlerden yalnızca temel olanları satar.
  • MM Migros daha geniş ürün yelpazesiyle hizmet sunar.
  • MMM Migros market bünyesinde tekstil ürünleri, elektronik ürün, kitap ve kozmetik ürünlerini de bünyesinde bulundurur
  • 5M Migros ise gelişmiş market bünyesinde tekstil ürünleri, elektronik, kitap ve kozmetik ürünlerini de bulundururlar.

Migros 2007 yılında Koç grubu tarafından satışa çıkarılmıştır. 14 Şubat 2008’de Koç Holding hisselerini Moonlight Capital SA şirketine satmıştır. 2015 yılının başında şirketin %40,25 hissesini Anadolu Grubu satın almıştır.

Migros 10 Haziran 2016’da Tesco Kipa’nın %95.5’ini 302 Milyon Liraya satın almıştır. 16 Mart 2018’de şirketten yapılan açıklamada, Makro Market’in sahibi Uyum Market’in toplam 56 şubesi ile Antalya’da hizmet gösteren 17 adet Makro Market şubesi 105 milyon TL karşılığında Migros market tarafından devralınmıştır. Bu satın alma ile birlikte Migros bünyesine 48 hipermarket, 48 süpermarket, 72 Express mağaza ile toplamda 320 bin m² net satış alanı eklenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu