Affiliate MarketingDijital Pazarlama

Nasıl Influencer Olunur?

Merhabalar değerli Mert Kahya okuyucuları, son zamanların en popüler meslek gruplarından birisi olan influencerları konuşacağımız bu yazımızda Nasıl Influencer Olunur? Sorusunun da cevabını bulacağız. Arama motorlarına ve tarafıma sıkla sorulan Nasıl Influencer Olunur? Konusunda araştırma yapıldığında çok fazla ancak yeterli bilgi verilmeyen makaleler olduğunu gördüm.  Tam da bundan dolayı Nasıl Influencer Olunur? Başlıklı makaleyi kaleme almaya karar verdim. Peki, Nasıl Influencer Olunur? Gelin, daha yakından bakalım…

Sosyal medyanın hayatımızdaki öneminin gün geçtikçe arttığı hatta elimiz ayağımız kadar önemli olduğu yadsınamaz bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tüm alışkanlıklarımızın ve tanımlarımızın yeniden oluştuğu bu dönemde meslek grupları olarak da yeni türeyen gruplar arasında yer alan influencerlar yeni dönemin en merak edilen meslek grupları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da Nasıl Influencer Olunur? Sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Bundan dolayı da Nasıl Influencer Olunur? Hakkında size bilgi vermeyi hedefliyorum. Hazırsanız başlayalım!

İlgili Makaleler

Nasıl Influencer Olunur?

Sosyal medyanın hayatımıza girdiği günden bu yana hatta gündemimizi şekillendirdiği andan itibaren birçok kişi, yalnızca sosyal medya kullanıcısı olmak değil aynı zamanda da sosyal medya aracılığıyla para kazanmayı amaç haline getirmiş durumdalar. Bundan dolayı da Nasıl Influencer Olunur? Sorusu sıklıkla araştırılıyor. Peki, Nasıl Influencer Olunur?

Kelime anlamı olarak topluluğu etkileyen kişi anlamına gelen influencerlar sosyal medya kanalları aracılığıyla deneyimlerini takipçileriyle paylaşır ve takipçilerine ürün ya da hizmet tanıtımı yapar. Bundan ileri gelerek de Nasıl Influencer Olunur? Sorusuna cevap arayan kişilerin sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Belirli bir alanda yetkinlik sağlayıp o kanal aracılığıyla deneyimlerini ilgi çekici içerikler ve şekillerde takipçileriyle buluşturan kişiler bir şekilde influencer ilan edilmiş oluyorlar.

Nasıl Influencer Olunur? Konusunda araştırma yapan kişilerin hiç kuşkusuz erişim oranlarının da göz önünde bulundurulması ve yüksek sayıda erişime sahip olması gerekmektedir. Markalar bu noktada iş birliği yapacakları influencerların erişim oranlarını muhakkak göz önünde bulundururlar. Kitlesine güven veren kişilerde işbirliği sürecinde en çok tercih edilenler arasındadır.

Nasıl Influencer Olunur? Adım Adım Influencer Olma Süreci

Nasıl Influencer Olunur? Konusunda adım adım bir yol haritası vererek makalemize devam etmek istiyorum. Öyle ki, Nasıl Influencer Olunur? Başlı başına derya deniz bir konu olmakla birlikte her başlığı da teker teker incelemekte fayda var.

 • Yetkin Olduğunuz Bir Alan Seçin

Eğer sosyal medya aracığıyla gelir elde etmek istiyorsanız ve Nasıl Influencer Olunur? Sorusunun cevabını arıyorsanız yapmanız gereken ilk şey yetkin ve ilgili olduğunuz bir alan bulmak olmalı. Bu konuda da hem kişiliğinizi hem de zevklerinizi ön planda tutarak hareket etmelisiniz. Herkes tercih ediyor diye belirli bir alana yönelmeniz çok da mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bundan dolayı da gerçekten ilginiz olan bir alanı belirleyin ve paylaşımlarınızı bu doğrultuda ilerletin. Instagram gönderilerinizi rastgele bir şekilde değil üzerinde uğraşarak yaptığınız takdirde hem daha iç açıcı hem de ilgi çekici bir profile sahip olursunuz. Sizi takip eden kişilerin hangi alanda paylaşım yaptığınızı anlaması gerekir. Her seferinde farklı farklı paylaşımlar yaparsanız kullanıcıların ve sizi takip eden kişilerin aklında bir fikir oluşması zor olacaktır.

 • Biyografiniz Sizi Yansıtsın!

Nasıl Influencer Olunur? Konusunu tarafıma soran ve bu konuda araştırma yapan kişilere üstüne basa basa anlatmaya çalıştığım başlık olan biyografi oluşturma konusu ciddi anlamda önem arz etmektedir. Hangi alanda paylaşım yapacağınızı seçtikten sonra Instagram profilinizi sizi yansıtacak bir hale dönüştürmekte oldukça önemlidir. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda ikinci adım olarak size bahsetmiş olduğum biyografi kısmında dikkat çekebilmeyi ön planda tutmanız gerekmektedir.

Biyografi kısmında insanların dikkatini çekerek konuşmanın yanı sıra sizinle iş birliği yapacak olan kişilerin de ilk dikkat edeceği noktanın burası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda da biyografinin önemi en kilit noktalardan birisidir. Profiliniz daha kurumsal bir şekilde ilerliyorsa, biyografinizi de bu şekilde oluşturmalısınız. Aksine daha samimi ve eğlenceli paylaşımlar yapıyorsanız bu şekilde bir biyografi oluşturmanız ve emojilerle renklendirmeniz hesabınızı çok daha çekici bir hale getirecektir.

 • Hikâye Paylaşmayı İhmal Etmeyin!

Yalnızca fotoğraf ve video paylaşarak Instagram fenomeni olmanız ne yazık ki mümkün değildir. Artık kullanıcılar hesaba baktıklarında anlık şeyler görmeye çok daha hevesli oluyor. Bundan dolayı da Nasıl Influencer Olunur? Konusunda ne yapılması gerektiğini soranlara karşılık olarak aktif hikâye paylaşımını şiddetle önermekteyim. Sadece hikâye kısmından fotoğraf ya da video paylaşmak yerine bu hikayelere yazılar, gifler ya da anketler gibi etki uyandırıcı içerikler de eklemenizi öneririm. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda belki de en önemli yani kilit olaylardan birisi olan hikâye paylaşımının üzerinde bu kadar durmamın sebeplerinden birisi de takipçilerinizin sizinle kuracağı duygusal bağın oluşmasında yardımcı olmasından kaynaklı. Sizi takip eden ya da etmeyen kullanıcıların aklında bir yer edindiğiniz takdirde Nasıl Influencer Olunur? Konusunda büyük bir yol kat etmiş olacaksınızdır.

 • Profiliniz İlgi Çekici Olsun!

Nasıl Influencer Olunur? Konusuna cevap arıyorsanız profil düzeni olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Renk ve kombinasyon uyumunun yanı sıra yüksek çözünürlük ve bol miktarda ışığı da göz önünde bulundurarak paylaşımlarınızı gerçekleştirin. Bu şekilde profilinize ilk kez giren kişilere işinize ne kadar saygı ve önem gösterdiğiniz anlaşılmakla birlikte onların ilgisini de çekmek noktasında yardımcı olacaktır. Sizde, Nasıl Influencer Olunur? Konusunda emin adımlarla ilerlemek niyetindeyseniz bu maddeyi göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

 • Düzenli Olarak Paylaşım Yapmayı İhmal Etmeyin!

Nasıl Influencer Olunur? Sorusunu tarafıma yönelten kişileri en sık olarak uyardığım konulardan birisi olan düzenli içerik paylaşımı, Nasıl Influencer Olunur? Konusunda büyük önem arz etmektedir. Bunun nedenine değinecek olursak, belirli zaman aralıklarında paylaşım yapan kişiler hem takipçi hedef kitlelerini artırmakta kolaylık sağlarlar hem de profillerinde bir uyum yakalamış olurlar. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda benim önerim düzenli tarih aralıklarında içerik yayınlamakla birlikte gün içerisinde de aktifliğin ön planda olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Kimi influencerlar gün içerisinde birkaç paylaşım yaparken kimileri de haftalık olarak bu sayıyı yakalamaya çalışmaktadır. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda paylaşım düzenine dikkat etmenizi öneririm.

 • Doğru Hastag Seçimiyle Takipçi Yakalayın!

Instagram’ın kullanıcılara sunduğu hastag profilleri sayesinde ilgi alanlarınızda yapılan paylaşımları görebilmekle birlikte o paylaşımları yapan hesapları da takibe alabilirsiniz. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda araştırma yapan kişiler hastagin önemini bilmekle birlikte zaman zaman da dozunu kaçırabiliyorlar. Nasıl Influencer Olunur? Sorusunda hastagin kullanımı için fotoğraf başına maksimum 30 hastag kullanılmasını öneriyorum. Yüksek arama hacmine sahip olan hastagler ne kadar ağınızı genişletir diye düşünüyorsanız biraz yanıldığınızı belirtmeden geçemeyeceğim. Arama ağı büyüdükçe rakiplerinizin artacağını da göz ardı etmeyin. Nokta hedefler her zaman iyi olmakla birlikte ara ara geniş ağlı hastagler kullanmak da Nasıl Influencer Olunur? Konusunda size fayda sağlayacaktır.

 • İşletme Hesabı Kullanarak Daha Hızlı Büyüyün!

Nasıl Influencer Olunur? Konusunda gerçekten ciddiyseniz ve gelirinizi bu yolla elde etmeyi kafanıza koyduysanız işin ciddi yönünden de biraz bahsetmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. İşletme hesabı kullanmanın birçok faydası vardır, bunlardan birisi de hesaptaki iç görülere erişme imkanıdır. Yalnızca sizi takip eden kişilerin değil aynı zamanda da etkileşim yağmuruna tutulan içeriklerin hangisi olduğuna bakma imkânınız olmasıdır.

Biraz önce bahsettiğim düzenli içerik başlığıyla bağlantılı olarak Nasıl Influencer Olunur? Konusunda etkileşim yakalayan saatleri takip etmekte sizin faydanıza olacaktır. Bunun nedenine değinmemiz gerekirse, Nasıl Influencer Olunur? Konusunda markalarla iş birliği yapmak hedefindeyseniz markalar ya da firmalar sizden erişim istatistiği isteyecektir. Bu erişim istatistiğini kuvvetlendirmenin yolu da etkileşimleri doğru takip etmekten geçiyor. Bunu normal bir profil sayesinde görmeniz mümkün değilken işletme hesabı sayesinde bu oranlara erişilebilir. Yalnızca saat bazlı değil gün bazında da dönüşler almanıza imkân tanıyan işletme hesapları Nasıl Influencer Olunur? Konusunda kişilere hangi düzeyde olduklarını anlatır.

İş birliği sürecinde marka ya da firmaların erişim istatistiklerini göz önünde bulundurduklarına değinmiştim. Nasıl Influencer Olunur? Konusunda işletme hesabının size sağlayacağı faydalardan birisi de reklam yayınlayabilme imkânı yakalamanızdır. Ek bir etkileşime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yayınladığınız gönderilerden birisini tanıtmayı deneyebilirsiniz.

 • Hikayelerle Gücünüze Güç Katın!

Instagram üzerinden gelir elde etmek isteyen ve Nasıl Influencer Olunur? Sorusuna cevap arayan kişilere önerdiğim bir diğer aktif kullanılmasını istediğim alan da kesinlikle hikayeler kısmı. Bu kısımda aktifliğin gün geçtikçe önem kazandığına da değinmeden geçmek istemedim. Daha fazla takipçi ve etkileşim yakalamak isterseniz Nasıl Influencer Olunur? Konusunda size hikâyenin neden önemli olduğuna açıklık getirmek istiyorum. Hikayelerinizde kullandığınız etiketler ve yer bildirimleri sayesinde çevrenizdeki diğer insanlara erişebilirsiniz. Bu da bağlantılarınızı artırmanıza imkân tanınır. Daha fazla görünürlük elde edebilmeniz için fayda sağlayacak olan bu kısım sayesinde birçok yeni kişiye erişebilirsiniz.

 • Anlamlı Etkileşimlerle Rakiplerinize Fark Atın!

Sosyal medya kullanıcılarının son zamanlarda bu kadar artmasının nedenlerinden birisi de bitmek bilmeyen yeni kişiler ve kurabileceğiniz yeni ilişkiler demektir. Bundan da ileri gelerek birçok kullanıcı hem çevresini genişletmek hem de keyifli bir şekilde gelir elde edebilmek için, Nasıl Influencer Olunur? Sorusuna yanıt arıyorlar. Bu konuda size sunabileceğim güzel birkaç ipucu var.

Nasıl Influencer Olunur? Konusunda içeriği beğenmek ve yorum yaptırabilmek için hesabınızın muhakkak açık konumda olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra anket özelliği sayesinde kişileri aksiyona geçirin ve bu şekilde de reaksiyon alabilirsiniz. Yarışmalar ve hediyelerle birlikte kitlenizi artırmanız oldukça mümkündür. Benzer hesapları takibe almanız sayesinde hem görünürlüğünüzü artırırsınız hem de hedef kitle konusunda daha çabuk erişim sağlayabilirsiniz.

 • Markalarla İletişime Geçin!

Nasıl Influencer Olunur? Konusunda araştırma yapıyorsanız bu noktada da gelir elde etmek hedefindeyseniz Affiliate marketing sürecine muhakkak dahil olmalısınız. Organik bir takipçi kitlesine sahip olmak ise Affiliate marketing sürecinin olmazsa olmazıdır. Takipçi sayınızı organik şekilde artırdıktan sonra da paylaşım kaliteniz ve erişiminiz göz önünde bulundurulur. Markalar influencerlar ile çalışma sürecinde kendilerine en uygun olan ve markalarını yansıtan influencerlarla iletişime geçmek için resmen yarış halindeler. Bu süreçte emekler haldeyseniz ve hala Nasıl Influencer Olunur? Konusunda tam anlamıyla yetkinliğe ulaşamadıysanız yapmanız gereken birlikte çalışmak istediğiniz markalara kendinizi fark ettirebilmektir. Bunun için de görünürlük sağlayabilmek amacıyla ilk adımı sizin atmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Daha fazla görünürlük elde edebilmek amacıyla atacağınız bu adımlara hemen dönüt alabilmeyi hayal ederseniz ne yazık ki hüsrana uğrayabilirsiniz. Bundan dolayı da ilk etapta kendinizi ve profilinizi tanıtmayı muhakkak başarın.

 • Kolay Yolu Seçmeyin!

Instagram hesabı açanalar ve ilk kez influencerlık noktasında deneyim elde edecek kişilerin düştüğü bir gafletten bahsetmek istiyorum. Nasıl Influencer Olunur? sorgusunun cevabı olarak takipçi kitlesinin genişliğini ön planda tutan influencer adayları ne yazık ki bot takipçilere yöneliyorlar. Bu konuda atılan adımlar ise faydadan çok zarar sağlıyor. Satın alınan bot takipçili hesaplar hem güvenilir bir profil çizmekten uzaklaşıyor hem de etkileşim oranınıza olumsuz yönde etki ediyor.

Nasıl Influencer Olunur? Neden Influencer Olunmalıdır?

Geleneksel reklam yöntemlerinin yanı sıra günümüzde modern yani dijital reklamcılığa ağırlık verildi. Bunun nedeniyse hem maddi olarak daha düşük bütçelerde daha çok kişiye erişebilmek hem de birbirinden farklı kullanıcılara ürün ya da hizmet pazarlayabilmek olarak kayıtlara geçti.

Hem büyük hem de küçük çaplı birçok firma dijital pazarlama için bütçelerini ortaya koydular. Rakamsal olarak sürece ve verilen miktarlara bakacak olursa; 2018 yılında 5.67 milyar dolarlık bir harcama sadece influencerlara verilen bütçe olarak kaydedilirken öte yandan da 2020 yılı için bu rakam 8 milyar doların üzerinde seyretti. Her geçen sene daha da ağırlık verilip bütçeyi artırmaya giden firmalar, gelen geri dönüşler ve artan cirolar sayesinde marketing olayına daha da sıcak bakmaya başladılar. Bundan dolayı da sosyal medya aracılığıyla gelir elde etmek isteyen kişiler Nasıl Influencer Olunur? Sorusunun cevabını aramaya başladı.

Markalar Influencerları Neye Göre Seçer?

Nasıl Influencer Olunur? Konusuna yalnızca sürece nasıl başlayacağınız ve ilerleyeceğinizle ilgili detaylı bilgiler vererek açıklamada bulundum ancak bir de marka ya da firmaların neye göre ya da hangi seçenekleri göz önünde bulundurarak iş birliği yaptıklarını anlatmakta da fayda var diye düşünüyorum.

Nasıl Influencer Olunur? Başlıklı makalemde kitlenin önemine zaten değinmiştim. Organik yani bot satın alınmış takipçi kitlesiyle değil de doğal yollardan büyüyen hesaplar her zaman önde olmakla birlikte hedef kitlenin markaya olan uyumu da bir hayli önemlidir. Bunun nedenine değinecek olursak, örneğin siz bir bebek mağazası sahibisiniz ve bir influencerla çalışmak istiyorsunuz. Bu yolda seçeceğiniz influencerın profilini anne- bebek başlığında düzenleyip bu konuda paylaşımlar yapan birisi olarak mı tercih ederdiniz yoksa teknolojik aletlerle ilgilenen ve oyun profilinde olan bir influencerdan mı?

Bu sorumun cevabı gayet açık ve net bir şekilde anne- bebek profili olan influencer olarak karşımıza çıkacak. Bu influencer hem kendi deneyim ve tecrübelerini aktarabilmeli ama aynı zamanda da hedef kitlesine güven veren birisi olmalıdır. Her önüne gelen firmayla anlaşma sağlayan ya da önerdiği ürünleri kullanmadığı tespit edilen bir influencera bakış açısı ve güven sizce ne denli olur? Bundan ve buna benzer sebepleri göz önünde bulunduran kişilerin markalar tarafından tercih edilme oranı çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra etkileşim oranları da bir hayli önemlidir.

Etkileşim oranı influencerlarla çalışmak isteyen markalar tarafından talep edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Takipçilerin ne denli etkilenebildiği ya da profilin takipçi profilinin nelere yöneldiği gibi başlıklar da markalar tarafından göz önünde bulundurulan etkenler arasında yer almaktadır.

Nasıl Influencer Olunur? Konusunda kaleme almış olduğum Nasıl Influencer Olunur? Başlıklı makalemde merak edilen ve işinize yarayacağını düşündüğüm her türlü bilgiyi sizinle paylaşmaya gayret gösterdim. Umarım hoşunuza gitmiştir. Görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu