Dijital Pazarlama

Outbound Pazarlama Nedir?

Merhabalar, bugün sizinle pazarlama tekniklerinden biri olan outbound pazarlamayı daha yakından inceleyip önemli gördüğüm noktaları sizinle paylaşmak istiyorum. Hazırsanız en vurucu noktalardan başlayalım istiyorum.

Öncelikle outbound pazarlamanın bir şirket ya da markanın müşterisiyle kurduğu her türlü iletişim ve konuşmayı başlattığı mesajlar olduğunu belirtmek istiyorum. Outbound pazarlamada kullanılan kanallar; TV reklamları, radyo aracılığıyla verilen reklamlar, basılı reklamlar, ticari gösterilerin yanı sıra giden satış aramaları gibi çok daha geleneksel pazarlama ve reklamlardır.

İlgili Makaleler

Çağrı merkezleri tarafından sıkça telefonumuz çalar, iş tanımında markayla ilgili bilgi vermek olan yetkili kişiler müşterileri ve potansiyel müşteri olan kişileri arayıp gerçekleştirilen soğuk satış reklamlara outbound pazarlama tekniklerinden biri olduğu söylenebilir. Bunların yanı sıra biraz önce de bahsettiğim gibi internet, TV ve radyo reklam tanıtımları da outbound pazarlamaya dâhil olan başlıklardır.

Outbound Pazarlama Mantıklı Bir Pazarlama Stratejisi Mi?

Outbound pazarlama maliyeti çok daha yüksek ve izlenmesi zor bir pazarlama stratejisi olsa da büyüklü küçüklü markalar, pazarlama bütçelerinin neredeyse tamamını buraya yatırır. Maliyet olarak daha yüksek ve verim olarak daha düşük olmasına rağmen hala tercih ediliyor olması en azından benim açımdan büyük bir sorundur.

Çok daha az maliyetle daha çok verim alınabilecek stratejilerden ziyade insanların bu outbound pazarlama yöntemini tercih etmesi tamamen alışkanlıktan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Kişilerin alışkanlıklarından vazgeçebilmesi oldukça uzun zaman alacağı için “Ben ille de bu yöntemi tercih edeceğim” diyecek olanlara ise vermek istediğim birkaç tavsiye var.

Hedef kitlenin önemi yadsınamaz o yüzden de markanın doğru bir plan ile hareket etmesi ve tüketicilerinin yaş gruplarını belirledikten sonra doğru zamanlama tekniği kullanılması gerektiğine inanıyorum. Doğru zamanda doğru reklam her zaman kazandırır.

Outbound Pazarlama Nasıl Yapılır?

Outbound satış uzmanlarının gerçekten büyük bir zorlukla karşı karşıya olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu uzmanların zaten başlıca görevi daha önce hiç tanımadıkları insanlarla iletişim kurmak olduğu için gerilmelerinin yanı sıra zorlu bir süreci yönetiyor olduklarını göz ardı etmemek gerekir.

Bu noktada en büyük sorun gelen bu soğuk aramaların müşteri tarafından doğal olarak istenmemesidir. Burada da hemen soğuk aramanın ne anlama geldiğini anlatmak istiyorum. Soğuk arama kavramı; daha önce temas kurulmayan potansiyel müşteriyi telefonla aramaktır. Potansiyel müşterilerin hiç bilmediği bir şeyi satın almaları istendiğinde sinirlenmesi oldukça normaldir. Bu durumla zaman zaman eminim ki sizde karşılaşıyorsunuzdur. Hiç olmadık zamanlarda gelen çağrılar ve asla kısa kesilmeyen o bilgilendirme insanı adeta çileden çıkarıyor.

Başarılı bir pazarlamanın arka planında kesinlikle motive olan bir ekip ve süreci optimize eden verilere dayalı bir strateji ve teknoloji gerekmektir. Ekibi oluşturan kişilerin gerçekten işine hâkim ve işini sevmesinin yanı sıra birlikte güçlü bir ekip oluşturmaları gerekir. İç işlerinde başarılı olamayan bir ekibin hiç tanımadığı insanlarla başarılı iletişim kurması hayal olurdu değil mi? Ekip içeride gayet iyi anlaşıyor ama imkânı yok, bu da inanılmaz büyük bir problemdir.  İşleri tamamen teknolojik aletler yardımıyla halleden bu kişilere sunmaları istenen hizmet için gerekli altyapıyı oluşturmak gerekiyor. Müşteriyle karşılaşılabilecek sorunları çözebilmek için ise öncelikle yetenek, zekice bir strateji ve sürecin ön görülebilmesinin yanı sıra teknolojik aletler de gereklidir. Tüm bunların önemini açıkça ve gayet detaylı bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Sıradan gibi görünse de oldukça önemli maddeler olduğunun altını çizmek gerekir.

Outbound Pazarlamada Üç Önemli Nokta

Kesinlikle hedef kitlenizi belirleyerek başlayın. Kimlere nasıl ve ne zaman ulaşabileceğinizin yol haritasını çıkartmalısınız. Hedef kitlenizin sizden beklentilerini rahatça öğrenebilir ve buna bağlı olarak da beklentileri nasıl çözeceğinizi planlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirlemezseniz aslında havaya satış yapmaya çalışıyor gibi bir hale döner yapmaya çalıştığınız iş.

Her zaman farkınızı ortaya koyun, ne yaparsanız yapın bir şekilde farkınızı ortaya koyun. Kimsenin fark etmediği bir sorunu tespit edin ve ona bir çözüm bulmayı amaçlayın. Herkesle aynı olursanız kişiler neden sizi tercih etsin ki?

Müşterilerinizin ve potansiyel müşteri olabilecek kişilerin dikkatini çekmeyi amaçlayın. Hedef kitlenize sunacağınız ürün ya da hizmete dair dikkat çekici içerikler oluşturmayı hedefleyin. Sadece ürünle değil ürünün içeriğiyle de müşterilerinizin karşısına çıktığınızda daha mantıklı bir yol izlemiş olursunuz.

Inbound ve Outbound Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Inbound pazarlama müşteri onayına bağlıyken outbound pazarlamada müşteri onayına ihtiyaç yoktur. Inbound pazarlamada çift yönlü iletişim varken tek yönlü iletişim outbound pazarlamada vardır. Outbound pazarlamada basılı ve doğrudan posta pazarlaması, reklam panolarının yanı sıra reklam panoları ve telefonla pazarlamanın haricinde TV ve radyo reklamları kullanılırken ınbound pazarlamada işler çok daha farklıdır. SEO, sosyal medya ve içerik pazarlamanın yanı sıra e-posta ve iş akışı gibi yöntemler kullanılır.

Outbound pazarlamada tüm yöntemler bellidir ve kişiselleştirmekten uzaktır ama ınbound pazarlamada çok daha kişisel bir yaklaşım vardır. Inbound pazarlamada müşteri size gelirken outbound pazarlamada müşteriler aranır. Sonuçlara outbound pazarlamada çok uzun zamanda ulaşılırken ınbound pazarlamada tam tersi çok daha hızlı sonuç alınır.

Kısa Bir Toparlama Yapalım

Outbound pazarlamada yöntemler çok daha rasyoneldir yani outbound pazarlamada markalar hedef kitle üzerinde karar verme sürecini şekillendirir. Eğer markanızın pazarlama ve reklam bütçesi hem ınbound hem de outbound pazarlamayı kaldırabilecek şekildeyse iki yöntemi de kullanmanızı öneririm.

Bu noktada da yavaş yavaş yazımı sonlandırdığımı size belirtmek istiyorum. Mükerrer defa tekrar etmiş olduğum üzere biz artık değişen ve gelişen bir dünyada yaşıyoruz bundan ileri gelerek de pazarlama stratejilerinizi buna göre oluşturmanızda fayda var. Yeni bir yazıda görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu