Ukrayna

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna Hakkında Açıklama Yaptı! Mariupol’daki Savaş…

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta masumların canı alınmaya devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Putin ise Ukrayna’yı alenen suçlayacak; tek suçlu Ukrayna’mış gibi yorumlar yaparak; binlerce kişiyi katlettikleri Mariupol savaşı hakkında ilk kez konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i Moskova’da ağırladı. Ukrayna’yla olan ilişkisi hakkında konuşan Putin, saldırılar hakkında bilgilerde verdi. Kısa bir süre önce Mariupol’a Rusya saldırılar düzenlemişti. Binlerce kişinin ölümüne neden olan Putin ve Rus askerleri; saldırıların durdurulduğunu ilk kez açıkladı.

İlgili Makaleler

“Orada Savaş Sona Erdi!”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın kenti olan Mariupol’a yapılan saldırıların bittiğini ilk kez açıklandı. Putin, “Orada durum karmaşık ve trajik ama aslında çatışma kalmadı. Yaklaşık bin 300 Ukraynalı asker teslim oldu. Hatta daha fazlası. Yaralılar da var ama durumları iyi. Tam teşekküllü olarak doktorlarımız tarafından tedavi ediliyorlar. Azovstal fabrikası tamamen ablukaya alındı. Ancak buraya bir operasyon düzenlemiyoruz. Ukrayna tarafından burada sivillerin bulunduğuna dair açıklamalar duyuyoruz. Ukrayna askerleri sivilleri ya serbest bırakıyor ya da Suriye’deki terörist gruplar gibi sivil nüfusun arkasına saklanıyor. Yapılması en iyi şey sivillerin çıkışını sağlamak. Bu en kolay şey” sözlerini dile getirdi.

Putin, müzakerelere devam ettiklerini, diplomatik bir yolda ilerlediklerini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı, “Askeri harekatın devam etmesine rağmen, diplomatik yolda da anlaşmalara varabileceğimizi umuyoruz. Müzakerelere devam ediyoruz. Bundan vazgeçmiyoruz. Ukrayna, Kırım ve Donbass konularını devlet başkanları düzeyinde tartışmayı teklif etti ancak güvenlik konusunda anlaşmalar olmadan kararlar alınamaz” sözlerini dile getirdi.

Gündemi sarsan açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı, Mariupol kentinde yaşanan bu saldırıların bittiğini açıkladı ama etkisi halen devam ediyor. Binlerce kişinin öldürüldüğü kentlerde savaşın durmasını ilginç bir şekilde anlatan Putin’e tepkiler ise arka arkaya gelmeye başladı.

300’ü aşkın Ukrayna askerinin ellerinde tutulduğunu açıklayan Rusya’ya Ukrayna tarafından ise ters yanıt geldi. Ukrayna Devlet Başkanı ise Ukraynalı askerlerin bölgeyi koruduğunu açıklamıştı. Umarım bu kanlı katliam bir an önce biter. Rusya’nın yaptıklarına göğüs geren Ukraynalılar ise rahat bir nefes alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu