Ukrayna

Rusya’ya Bir Ağır Darbe Daha! Yanıp Kül Oldular…

Rusya ve Ukrayna Savaşı’nda skandal gelişmeler arka arkaya gelmeye devam ediyor. Artan şiddetli krizin ardından birde Rusya’ya gelen darbe dengelerin değişmesine neden oldu. Yanıp kül olan Rusya, iyice askeri üssünden darbeler almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Rusya cephesinden gelen açıklamalar dengeleri değiştirmişti. Rusya, kısa bir süre önce Ukrayna’da planladıkları noktalara erişemediklerini ve çok fazla Rus asker kaybı verdiğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ukrayna’da Rusya karşıtı güçler ile çatışma kaçınılmazdı, sadece bir zaman meselesiydi. Askeri operasyon ile Rusya’yı koruyoruz, başka seçeneğimiz yoktu. Ukrayna’da yaşananlar bir trajedi ama başka seçeneğimiz yoktu” sözleriyle Ukrayna’ya saldırılarına devam edeceğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

İstanbul’da yapılan müzakerelerden olumlu sonuç alamayan iki ülkede; ölümlerin kaldığı yerden devam edeceğini göstermişti. Savaşın ne zaman biteceğine dair sorulara ise Putin, “Askeri operasyonumuz başarıya ulaşana dek sürecek” diyerek cevap vermişti. Ölümlerin bir dakika bile azalmadan devam edeceğini duyuran Rusya’ya kötü haber verildi.

2014 yılında başlayan gerginlik şuan savaşa dönüşmüş halde. Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde işgal ettiği Ukrayna’da en az 30 bin kişinin öldüğü, 3 milyondan fazla kişinin ise ülkelerini terk ettiği biliniyor. Masum halkı katleden ve bunun için tek bir açıklama olan “Rusya için önemli bir askeri alan teşkil ediyordu” sözlerini dile getiren Rusya’ya büyük darbe resmen indi!

Cayır Cayır Yandılar!

Rusya ve Ukrayna Savaşı’nın 50. Gününde Ukrayna, Neptun isimli füzeyle; Karadeniz’de bulunan Rusya’ya ait Moskova isimli kruvazör gemisini ateşledi. Cayır cayır yandığını da duyuran Ukrayna’ya, Rusya’ya ağır darbe indirdiğini gösterdi. Şiddetli bir şekilde artan savaşa karşılık olarak Rus gemisinin cayır cayır yanması ise dengeleri değiştirdi.

Binlerce kişinin öldüğü ve sadece 50 günlük bir süreçte milyonlarca vatandaşının terk edildiği Ukrayna’da sular kaynıyor. Rusya’nın hiç durmadan devam ettiği çocuk, bebek ve insan katliamının bitmeyecek olması ise yürekleri sızlatıyor. Ukrayna’ya karşı askeri olarak üstünlük kuramayan Rusya’dan gelen bu haber ise Ukrayna tarafında derin bir nefes aldırdı. Umarım ki, bu savaş bir an önce biter!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu