Ukrayna

Ukrayna Düşerse Avrupa Düşer!

Rusya ve Ukrayna arasındaki soluksuz savaş kaldığı yerden devam ediyor. Sadece Ukrayna ve Rusya’yı ilgilendirmeyen; tüm dünyayı ilgilendiren bu savaşın sonuçları merak edilmeye başlandı. Her ne kadar savaş bugün bitse bile binlerce kişinin öldüğünü, evlerinden olduğunu, bu izleri uzun bir süre unutamayacaklarını bilmeniz gerekiyor. Ukrayna’nın düşmesi demekse büyük bir yıkım demek…

Yaklaşık bir hafta önce başlayan ve her gün şiddeti giderek artan Rusya – Ukrayna Savaşı, tarihin yazıp yazabileceği en yıkıcı savaşların başında gelmektedir. Modern çağın, teknolojinin önde geldiği bu dönemlerde böyle gerici, böyle zarar verici bir savaşın tam içerisinde olmak demek; insanlığın suçu demektir.

İlgili Makaleler

Sabah uyandığınızda haberlere bakıyorsunuz ve karşınıza 1 çocuğun öldüğü çıkıyor. Ne kadar içiniz sızlıyor, kalbinize oturuyor bu durum değil mi? Burada her gün binlerce çocuk bombalanıyor. Gülüp, oynaması, ailesiyle kahvaltı yapması, gece yatağına gidip uyuması gereken çocuklar ölüyor! Bunun ne demek olduğunun farkında mısınız?

“Kaçıp gitmek” sözü bana çok ağır geliyor, çünkü buradaki insanlar ülkelerinden kaçmak istemiyor, canlarını kurtarmak, ailesini korumak istiyor. Ülkeden halen ayrılamayan ve kalmak zorunda olanlar ise kaçınılmaz bir şekilde Rusya’dan gelen hava ve karar saldırılarından dolayı vefat ediyor. Zaman algısının durduğu, güneşin artık çıkmadığı, bombaların arka arkaya atıldığı Ukrayna’ya yardım edin! “Benim elimden ne gelir ki?” demeyin! Sosyal medyada yayınlayacağınız tek mesaj, yardım yapan kuruluşlara göndereceğiniz beş lira Ukrayna’da olanlar için büyük bir önem taşıyor. Makalemi, Ukrayna Devlet Başkanı’nın sözleriyle bitirmek istiyorum…

Eğer Biz Düşersek, Siz de Düşersiniz! Bize Sırtınızı Çevirmeyin!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy “Vatandaşlarımızı anmak istiyorum. Sivil toplumu, sivil nüfusu, yetişkin, çocukları, onlarca, yüzlerce insan hayatını kaybetti. Avrupalı halklar olarak lütfen sessiz kalmayın, sokaklara çıkın ve Ukrayna’yı çabalarımızı, mücadelemizi destekleyin. Eğer biz düşersek, siz de düşersiniz. Bize sırtınızı çevirmeyin, sokağa çıkın ve mümkün olunca Ukrayna’yı destekleyin” açıklamasında bulundu. Ne kadar acı değil mi? Ukrayna için “Avrupa’nın gözbebeği” derken şaka yapmıyorduk! Durum şuanda bu seviyeye geldiyse yapmamız gereken tek şey; Rusya’nın canice saldırılarına “Dur” demek!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu