Ukrayna

Ukrayna’daki Kahraman Türkler

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken; Ukrayna’da bulunan kahraman Türkler ise çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Bilindiği üzere Rusya, birkaç gün önce masum Ukrayna halkına saldırmış; binlerce canının sorumlusu olmuştu. Halen savaş devam ederken; Ukrayna’da bulunan Türkiye Büyükelçiliğinde çalışan Türkler, yine göğsümüzün, göğsümün kabarmasına neden oldu!

Birazcık sizlere yaşadığım ufak bir anıdan bahsetmek istiyorum. Bu sayede neden “Kahraman Türkler” olduğunu anlayacaksınız. Savaştan kaçmaya çalışırken sınır kapısında Ukraynalılar dışında birçok farklı ülke vatandaşı da vardı. Adeta ‘can pazarıydı’ diyebilirim ve Allah binlerce kere razı olsun ki Elçilik Yetkilileri adeta cehennemin içinden Türk vatandaşlarını çıkartabildiler.

İlgili Makaleler

Ama en çok kızdığım şey kendi ailelerini bile 2. plana atıp canla başla çalışan Elçilik yetkililerine birçok katıldığım “Yardımlaşma” adı altında Ukrayna’daki Türklerin kurduğu Whatsapp gruplarındaki hakaretleri. O insanlar belki de günde sadece 1 saat uyudu, o insanlar bizler belki hiç bir şey yemeden aç sus cehennemden Türkleri çıkarmaya çalışırken hiç olamayacak şeyler söylediler. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim savaşın en yoğun bölgesinden ilk tren kaldıran yine Türkiye Kiev Büyük Elçiliği’dir.

Her geçen gün şiddeti daha çok artan savaştan kaçmak, canlarını kurtarmak isteyenler aileleriyle birlikte güvenli alanlara gitmeye çalışıyorlar. Türkiye’den bir dönem buralara gelmiş ve Ukrayna’da mahsur kalmış kişiler için ise Ukrayna’da bulunan Türkiye Kiev Büyükelçiliği çalışmalarına devam ediyor! Peki, Ukrayna’daki Türk Kiev Büyükelçiliği’nde neler oluyor?

Türkiye Kiev Büyükelçiliği’ndeki Kahraman Türkler

Savaş devam etmesine rağmen Ukrayna’da kalan Türkler için ellerinden geleni yapan Ukrayna Kiev Büyükelçiliği’ndeki kahraman Türkler, yardımlarına kaldıkları yerden devam ediyor. Bilindiği üzere birkaç gün önce tır dolusu yardım eşyasını getirmişti. Yatak, battaniye, bebek eşyaları ve ihtiyaçlarını getiren AFAD ve Kızılay’la iş birliği yapan Ukrayna’daki Türk Konsolosluğunda bulunan Türkler, çalışmalarına devam ediyor.

Diğer tüm ülke çalışanları Ukrayna’yı savaştan dolayı terk etmişken; Türkiye Büyükelçiliği çalışanları hala daha elçiliği ve Ukrayna’yı halen terk etmediler! Ukrayna’da yaşayan son bir Türk bile güvence altına alınmadan Ukrayna’dan gitmeyi düşünmüyorlar. Adeta bir kahraman olan bu isimlere sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Sizler için bu isimleri özel olarak belirtmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere, Konsolos Sayın Bülent Baran bey, Hukuk Müşaviri Evren Damyan Bey, İçişleri Müşaviri Albay Ergün Cebeci Bey, Emniyet Müdürü Hikmet Özmen Bey’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Ukrayna’daki Türkler için savaşın göbeğinde, çatışmalar devam ederken; bulundukları konumu terk etmeden çalışmalarına hız vermeleri ve ellerinden geleni arkalarına koymadıkları için onlar birer kahraman!

Ukrayna’da yaşayan kişilerin yanında olduğunu gösteren ve her fırsatta onlara yardımcı olan bu isimlere gönülden teşekkürü borç bilirim. Her yer kan revan içindeyken, evlerinden sokağa kimse adımı atmayıp korkuyla beklerken; Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere, Konsolos Sayın Bülent Baran Bey, Hukuk Müşaviri Evren Damyan Bey, İçişleri Müşaviri Albay Ergün Cebeci Bey, Emniyet Müdürü Hikmet Özmen Bey… Bir dakika bir oldukları yeri terk etmeyi düşünmeden çalışıyorlar. Ukrayna’da bulunan Türklerin sorunlarıyla da yakından ilgilenen bu “Kahramanlar” bir kez daha vatanları ve vatandaşları için neleri yapabileceğini gözler önüne koydular! Yeniden ve sonsuz kere teşekkür ederim!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu