Ukrayna

Ukrayna Gelenekleri Nelerdir?

Ukrayna’da tatil yapmak ya da yaşamak isteyen pek çok kişi Ukrayna gelenekleri hakkında bilgi sahibi olmayı istemektedir. Avrupa’nın vizesiz tek kabul eden ülkesi olan Ukrayna hakkında yaptığım araştırmalarıma ben de geleneklerini eklemek istedim. Her konuda yaptığım kapsamlı araştırmalarımı Ukrayna gelenekleri hakkında da yaparak sizlere sunmak istedim. Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki yemyeşil doğası ve farklı mimarisi ile dikkat çeken Ukrayna’nın gelenekleri de bir o kadar dikkat çekici.

Ukrayna’da Milli Gelenekler

Ukrayna’da milli gelenekleri ele alacak olduğum zaman en sevdiğim özelliklerinden birisi misafirperver insanlar olmalarıdır. Bu ülkenin insanları da tıpkı ülkemizin insanları gibi oldukça cana yakın ve misafirperverdir. Aynı zamanda gelen misafirlerine zengin sofralar kurmaktan ve birlikte hoş sohbetler etmekten büyük ölçüde keyif alırlar. Ukrayna’da misafirliğe giderken genellikle bir turta ya da pasta götürülüyor. Ev sahibine çiçek ve eğer varsa çocuklar için de minik bir hediye alınıyor. Bana en garip gelen kısmı ise misafirlikte götürülen çiçek sayısının kesinlikle tek olması adeti. Bu ülkede çiçeklerin çift sayıda olması yalnızca mezarlıklar için uygun görülüyor.

İlgili Makaleler

Ukrayna milli adetlere baktığım zaman en sevdiğim özelliklerinden birisi de arkadaşlar için pahalı hediyeler tercih etmemeleri. Bu ülkenin insanları genellikle uygun fiyatlı ve işe yarar hediyeleri tercih ediyorlar. Genellikle iyi bir ruh hali içerisinde olan Ukraynalı vatandaşlar aynı zamanda cömert olmalarıyla da dikkat çekiyor. Bu ülkenin insanları için cömert olmak da adeta bir gelenek haline gelmiş durumda.

Ukrayna’da Alkol Kültürü

Ukrayna’nın geleneklerinden birisi de kesinlikle alkol kültürü. Ülkemizle kıyaslayacak olursam bizim ülkemizde alkolü kesinlikle reddeden pek çok kesim yer alıyor. Ancak Ukrayna alkol almayı adeta bir gelenek haline getirmiş durumda. Alkol kültürü çok gelişmiş olan bu ülkede özellikle de yerel bira ve vodka en çok tüketilen alkoller arasında yer alıyor. Bu ülkede alkol içmeyi geri çevirmek resmen ahlaka aykırı gibi görülüyor. Ülkemizin bazı kesimlerinde nasıl ki alkol içmek ahlaka aykırı bir durum gibi görünüyorsa Ukrayna için de bu durumun tam tersi geçerli. Bu kadar alkol kültürü gelişmiş olan bir ülkede bazı insanlar sarhoş olabiliyorlar. Ancak genel anlamda bakıldığı zaman vücut dirençleri alkole karşı artık dayanıklılık gösterdiği için bu ülkede çok fazla sarhoş vatandaş da bulunmuyor. Ülkemizde meşrubat içmek gibi bu ülkede alkol tüketiliyor ve adeta meşrubat niyetini kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu