Ukrayna

Ukrayna Odessa Şehrinin Anlamı Nedir? Neden Odessa Konulmuştur?

Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biri olan Odessa’nın büyüsüne kapılmamak elde m? İtiraf etmek gerekirse; Ukrayna’nın üçüncü büyük şehri Odessa’ya geldiğimde kendimi masal dünyasında sandım. Şehrin anlamını merak edenlere özel olarak hazırladığım bu makalede; “Odessa şehrine neden ‘Odessa’ denildi?” sorusuna cevap vermek istedim. İşte başlıyoruz!

Odessa, Ukrayna için hem turizm, hem ulaşım, hem de liman şehri olup; önemli ve özel bir yer taşımaktadır. “Karadeniz’in incisi”, “Mizah başkenti” ve “Güney Palmira” olarak da bilinen Odessa şehrinin anlamı ise merak konusu oldu. Bir zamanlar Türklere ait olan bu güzel kent, asırlarca farklı ülkelerin kültüründe kalmıştı. Osmanlı Devleti’nin topraklarından biri olan Ukrayna, daha sonra bilindiği üzere Rusların eline geçmiştir.

İlgili Makaleler

Odessa’nın İsmi Nasıl ‘Odessa’ Oldu?

Şimdi sizleri tam tamına 228 yıl önceye götürüyorum! Yıllardan 1794! Rusya ve Osmanlı arasında büyük bir savaş var. O zamanlar Ukrayna’da bulunan Odessa, “Hacıbey” adında bir şehir. Bu kargaşanın önüne geçmek isteyen Dük Richelieu komutasındaki Rus ordusu, Novososiya bölgesine doğru ilerler. Odessa’da bulunan bu bölgeye Katerina, “Odessa” ismini koyar ve yıllarca bu koca kent “Odessa” olarak anılmaya devam eder. Kuzey Karadeniz’in küçük kıyı kasabası olan Odessa’nın hikayesi tam 220 sene öncesine dayanır.

Yıllar önce Türklerin olan bu şehirde “Türkler yaşamıyor” demek olmaz. Halen Odessa’nın birçok bölgesinde yerli Türkler ve Tatar Türkleri yaşıyor. Tüm bunların yanında Eski Gümrük Binası gibi çok önemli yapı taşları da Odessa’da bulunan Türk eserlerinden bir tanesidir.

Sadece “Eğlence merkezi” olarak anılmayan Odessa, buram buram tarih kokan şehirlerden bir tanesidir. Her caddesinde farklı bir kültüre rastlayacağınız Oddesa şehri, sizleri bambaşka yolculuklar açacaktır. Söylemeden bitirmek istemiyorum; Odessa, Türkçe’de bir isim olarak kullanıyor. Hem kız çocuklarına, hem de erkek çocuklarına verilen bu ismin anlamı ise “Öfkeli ve sinirli” anlamına geliyor. Her ne kadar Ukrayna’nın gözbebeği Odessa’ya bu anlam yakışmasa da bazı fırtınalı günlerde bu hep aklıma geliyor. Sizler Odessa hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu