Ukrayna

Ukrayna Şirket Vergileri

Ukrayna şirket vergileri en merak edilen konulardan bir tanesidir. Her ne kadar büyük bir kesimin hayali Ukrayna sınırlarına gidip bir şirket kuracağım kısmı olsa bile bazı anlarda vergi konularının ön plana girmesinden dolayı bu düşünülmesi gereken noktalardan bir tanesi oluyor. Ben de herkes tarafından bu kadar çok merak edilen bir konu olduğunu fark etmemden ötürü Ukrayna şirket vergileri hakkında merak edilen her şeyi araştırarak sizler için böyle bir yazı hazırlamak istedim.

Ukrayna şirket vergileri üzerinde inceleme yapacak olduğunuz zaman ilk olarak aralarında farklılıklar gösterdiğini bilmeniz gerekir. Şirket ne kadar büyük olur ve kazançları da ne kadar fazla olursa ona göre çok vergi ödemek gerekir. Tabi ki küçük şirketlerde de daha az vergi ödenir. Bunların yanı sıra bir yandan da hangi iş için şirket kurulacak olduğu önemli noktalardan bir tanesidir. Ukrayna şirket vergileri konusunda gıda sektörü için aldığı vergi ile yeme içme sektörü için aldığı vergi oranları asla bir değildir. Bu yüzden de hangi alanda şirket açılmak düşüncesi varsa ya da sizler ne kadar büyüklükte bir şirket açma düşüncesine girerseniz ona göre araştırmalarınızı yapmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Ukrayna Şirket Kurma Öncesinde Vergi Kimlik Numarası Nasıl Alınır?

Ukrayna şirket kurmadan önce vergi kimlik numarası nasıl alınır bunları detaylı bilmeniz gerekir. Çünkü belirli adımlar ile yapılan bir işlem olacaktır. Bu yüzden gerekli belgeleri toplamak ve ardından da gerekli olan prosedürleri takip etmek gerekir. Bu süreç içerisinde hazırlamanız gereken belgelerin neler olduğuna bakılacak olursa;

  1. Noterden onaylı olarak alınan pasaportların çevirisi ile beraber onaylı olan fotokopileri
  2. Süreç eğer avukat eşliğinde takip edilecekse avukatlara verilecek olan vekaletname
  3. Tam ve eksiksiz olarak her şeyi ile doldurulan Ukrayna diline ait başvuru formu

Eğer sizler de yukarıda saydığımız tüm belgeleri hazırladıktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Fakat sadece bunlar ile sınırlı kalmayabilir. Gerekli prosedürleri izleme durumlarına göre Türkiye sınırlarındaki makamlardan ya da yine Ukrayna sınırlarında olan makamlardan belge hazırlamak zorunda kalabilirsiniz.

Şirket kurabilmek için ilk adım olacaktır. Bunlar Ukrayna mevzuatındaki kısaltma ile INN olarak bilinir. Buradaki iktisadi işlemleri yapmak isteyen kişilerin numaraları almak zorunda olduğunu bilmesi gerekir. Belirli belgelerin hazırlanıp başvuruların yapılması ile kısa sürede alabilecek olduğunuzu bilmelisiniz. Ukrayna vergi kimlik numaraları Ukrayna sınırlarında yasal olarak yer alınan süreçlerde almak gerektiğini de bilmek gerekir. Aksi bir durum söz konusu olursa vergi numaraları için onay verilmeyecek ve ret edilecektir. Bu yüzden de biri birileri ile iç içe giren hakları barındırdığını bilmeniz gerekir. Vergi kimlik numaraları sizlere Ukrayna merkez vergi dairesi tarafından yapılan başvurulara paralel bir şekilde kısa sürede verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu