Ukrayna

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ukrayna milyonlarca insanın görmesi gereken; hem tarihi güzellikleri, hem de doğal güzellikleri olan ülkelerin başında gelmektedir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Ukrayna, 3 günlük tatil amaçlı gelenleri bile hem iş yönünden hem de birçok faktörden etkiler ve kendisine hayran bırakır. Bu sebepten dolayı birçok kişi, “Ukrayna vatandaşlığı nasıl alınır?” sorusunu bana yöneltti. Bende sizlere “Ukrayna vatandaşlığı nasıl alınır?”, “Ukrayna vatandaşlığı için gerekli belgeler” gibi birçok konuyu ele alan bir makale hazırlamak istedim.

Yaşam şartları Türkiye’ye yakın olan Ukrayna, özellikle Türk vatandaşlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Eğer güzel bir birikiminiz varsa ve artık Ukrayna’da yaşamaya resmen karar verdiyseniz; bazı işlemleri halletmeniz gerekir. Bunları yaparken; her şeyi tek tek kontrol etmenizde fayda vardır. İstenen bir belgeyi unutmanız halinde başınız çok ağrır.

İlgili Makaleler

Ukrayna Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Ukrayna Vatandaşlığı İçin İstenen Belgeler

Ukrayna vatandaşlığı nasıl alınır sorusu Ukrayna’ya gelenler ve ülkeye aşık olanlar tarafından merak edilmektedir. Ukrayna vatandaşlığı almak kolay bir şey değil, başında söyleyeyim. Dil eğitiminiz anayasaya, oturum sürenizden evliliğe kadar birçok detayı tek incelemeniz gerekir.

Ukrayna vatandaşı olmak istiyorsanız; yapmanız gereken ilk şey kesinlikle bir oturum izni almak olacaktır. Süreli ya da süresi alacağınız oturum izninizin hemen yanında ülkeye giriş çıkışlarınızın sağlıklı olması adına oturum izninde istenen belgeleri de tamamlamanız gerekmektedir. Sağlık Sigortası, D tipi vize gibi istenen belgeleri hallettikten hemen sonra vatandaşlık başvurunda bulunabilirsiniz.

Ukrayna Vatandaşlığı İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Ukrayna vatandaşı olmak istiyorsanız; anne ve babanızdan birisinin Ukrayna vatandaşı olması gerekir. Bunun yanında Ukrayna’da tanıştığınız; aşık olduğunuz birisiyle evlilikte yaparak Ukrayna’da vatandaş olabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta 2 yıllık bir evliliğin olmasıdır. Ukrayna ekonomisine yapacağınız en az 100 bin dolarlık yatırımla da Ukrayna vatandaşı olmak çok kolaydır.

Ukrayna’da vatandaş olabilmek için 5 yıl boyunda Ukrayna’da yaşıyor olmanız gerekir. Bunu gerek adres beyanlarınızla gerek başka evraklarla belgelendirmeniz lazım. Bunun yanında kesinlikle akıcı bir şekilde Ukraynaca konuşuyor olmanız gerekiyor. “Nereden anlayacaklar ya?” diyorsanız; Ukraynacayı iyi bilip bilmediğinize dair hem yazılı, hem de sözlü sınav yapıyorlar.

Ukrayna Anayasası’na hakim olmanız gerekiyor. Ukraynaca diline hakim olup olmadığınızı anlamak için yapılan sınavlar; Ukrayna Anayasası içinde yapılıyor. Eğer sınavı geçemezseniz; Ukrayna vatandaşlık hayalleriniz suya düşebilir. Bunun yanı sıra kesinlikle paranızın olması. “Para her kapıyı açar” sözü tam da burada devreye giriyor. Paranız olmadan Ukrayna’da vatandaşlık almanız çok ama çok zor. Sizler Ukrayna’da vatandaşlık aldınız mı? Benimle yorumlar kısmından edindiğiniz tecrübeleri paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu