Ukrayna

Ukrayna’da Nasıl İş Kurulur?

Gözünüzü, ufkunuzu yükseklere diktiyseniz; “Ukrayna’da nasıl iş kurulur?” sorusunu soruyor olabilirsiniz! Yakın zamanda Ukrayna’ya gelecek olan kişilerden aldığım soruların başında kuşkusuz; “Ukrayna’dan nasıl iş kurulur?” sorusu geliyor. Küreselleşen dünyada adını duyurmak, yurt dışında iş kurmak, “Bende varım” demek isteyenlerin ilk durağı Ukrayna oluyor. Peki, Ukrayna’da nasıl iş kurulur? İşte başlıyoruz…

Ukrayna, ekonomik açıdan çok zengin bir ülke olmadığı için Ukrayna’da yapılacak olan yatırımlar ilgi kaynağı oluyor. Dünya üzerinde birbirinden farklı ülkede birbirinden farklı gelir kaynakları bulmak mümkündür. Güzel bir gelir elde etmek ve iş sahibi olmak isteyenlerin birçoğu ise Türkiye’ye yakın ülkelerden başlayarak araştırmalar yapıyor. Ukrayna’da araştırma yapılan ülkelerin başında yer alıyor. Peki, Ukrayna’da iş kurmak için neler gereklidir?

İlgili Makaleler

Ukrayna’da Nasıl İş Kurulur? Ukrayna’da İş Kurmak İçin İstenen Belgeler

Ukrayna’da nasıl iş kurulur sorusunun cevabını arıyorsanız; doğru adrestesiniz! Ukrayna’da inşaat alanından yemek sektörüne kadar uzmanlık alanınız olan birçok alanda iş kurabilirsiniz. Bunun için sizlerden istenen bazı evraklar ve belgeler bulunmaktadır. Bunların bir tanesi bile eksik ya da yanlış olsun; uzun bir süre uğraşabilirsiniz.

Ukrayna’da iş kurmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Ukraynaca öğrenmek olmalıdır. Bunun yanında cebinizde paranız olmalıdır. Ukrayna Vergi Dairesi’nden alacağınız Ukrayna Vergi Kimlik Numaranız olması gerekiyor. Bu vergi numarası olmadan bir yerde çalışamazsanız ve iş yeri açamazsınız.

Çalışma ve oturma izninin de yanınızda olması gerekiyor. Bunun yanında şirket açmayı düşünüyorsanız ve çalışma ve oturma izniniz şuan elinizde yoksa Ukrayna devleti sizlerden bir Ukraynalı yönetici talep edecektir. Oturma ve çalışma izninizi aldıktan sonra ise Ukraynalı yöneticinizle yollarınızı isterseniz ayırabilirsiniz. Peki, Ukrayna’da iş kurmak için istenen belgeler nelerdir?

Ukrayna’da iş kurmak istiyorsanız belli başlı evrakların elinizde hazır olması gerekiyor. Bunlardan ilki kesinlikle Ukrayna Vergi Kimlik kodu! İkicisi ise pasaport çevirisi olacaktır. Pasaportunuzu çevireceğiniz tercümanın ise yeminli tercüman olması gerekir. Bunun yanında şirket tüzüğünüzün yazılması ve çalışma alanlarınızın seçilmesi gerekir. Bu noktada; şirketinizin ismi, çalışma alanı, sermayesi bu evrakların içerisinde yer almalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu