Ukrayna

Ukrayna’da Asgari Ücret Ne Kadar? Ukrayna Asgari Ücret Fiyatları 2021

Ukrayna’da asgari ücret, özellikle de bu ülkeye yerleşmek ve iş bularak yaşamak isteyen pek çok kişinin merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Ben de Ukrayna’da asgari ücretin ne kadar olduğunu merak edenler için kapsamlı bir araştırma yaptım ve sizlere sunacağım. Güncel fiyatları sizler için araştırdım. Ocak ayında gelen zam ile birlikte Ukrayna’da asgari ücretin ne kadar olduğunu ve buradaki yaşa koşullarının nasıl olduğunu sizlerle paylaşacağım.

Ukrayna Asgari Ücret Güncel Fiyat

Ukrayna asgari ücret güncel fiyat pek çok kişinin araştırdıkları konular arasında yer alıyor. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılan zam ile birlikte Ukrayna’daki asgari ücret fiyatında da artış meydana gelmiştir. Ocak ayında yapılan zam ile birlikte asgari ücret fiyatları toplamda 500 Grivna artış göstermiştir. Şuan için Ukrayna’da asgari ücret tam olarak 4 bin 723 Grivna’dır. Bu miktar 199,4 dolara tekabül etmektedir.

İlgili Makaleler

Ukrayna’da asgari ücret miktarında yapılan zam ardından geçim koşulları bir miktar daha kolaylaşmış durumda. Bu miktar Türkiye’de alınan asgari ücret miktarı ile kıyaslandığı zaman daha düşüktür. Türkiye’de asgari ücretin dolar karşılığındaki değeri 377 dolardır. Bu kıyaslama da Türkiye’de asgari ücret ile geçinmenin, Ukrayna’da asgari ücret ile geçinmekten daha kolay olduğunu açıkça göstermektedir. Bana göre Türk lirası ile Ukrayna’da bir tatil ve harcamak yapmak daha hesaplıya gelirken oraya tamamen yerleşmek asgari ücret koşullarına göre çok da mantıklı bir hamle değildir. Çünkü burada market fiyatları da Türkiye’de ki market fiyatları ile kıyaslandığı zaman ortalama olarak aynıdır. Ukrayna’da konaklama ve alkol maliyetleri bir tık daha uygun olsa bile genel anlamda bakıldığı zaman çok büyük bir fark bulunmamaktadır.

Ukrayna’da Asgari Ücretle Geçinmek

Asgari ücretle geçinmek Ukrayna ile Türkiye kıyaslandığı zaman bana kalırsa Türkiye’de daha kolaydır. Türkiye’de asgari ücretin dolar karşılığındaki değeri 377 olurken Ukrayna’da bu rakam 199,4’tür. Bunun yanı sıra iki ülke arasında yaşam standartları kıyaslanacak olursa, temel ihtiyaçlar ortalama olarak aynı maliyetlere denk gelmektedir. Bu durumda Türkiye’de alınan asgari ücret ile Ukrayna’da yaşamın daha kolay olmasını sağlarken, Ukrayna asgari ücreti yaşam koşulları için yeterli değildir. Bana göre Ukrayna’da asgari ücret ile yaşam koşullarının daha iyi olacağını düşünen kişilerin kesinlikle bu yanılgıya düşmemeleri gerekir. Ukrayna tatil ve gezi için Avrupa’da yer alan en düşük maliyetli ücret olurken, tamamen yerleşmek için çok da mantıklı bir yer değildir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu