Ukrayna

Ukrayna’da İş Kurmak

Küreselleşen dünya sizlere yeni iş imkanlarının kapısını açarak ilerliyor. Yakın zamanda Ukrayna’da yaşamayı planlayan değerli okuyucularımdan ise “Ukrayna’da iş kurmak” adı altında birçok soru alınca; “Boş durmak bana yakışmaz” dedim ve sizlerin kafanızda oluşan tüm sorulara cevap vermek istedim. İşte başlıyoruz!

Ticaret alanında adını duyurmak ve başka bir ülkede yatırım yapmak isteyenlerin aklına gelen ülkelerden birisi kuşkusuz Ukrayna oluyor. Hem vizesiz, hem güvenilir hem de kolaylıkla bir iş kurabileceğiniz Ukrayna, yatırımcısına mükemmel bir pazar sunuyor. Avrupa’nın gözdesi konumunda olan Ukrayna’da iş kurmak istiyorsanız; izlemeniz birkaç adım var. Tüm bunları sizlere anlatarak adım adım bilgi vereceğim.

İlgili Makaleler

Ukrayna’da İş Kurmak İçin Neler Gerekli?

Ukrayna’da iş kurmak isteniyorsa, öncelikle Ukrayna’da olmanız gerekiyor. “Yerime bir başkası gelse olur mu?” sorusu aklınızın ucundan bile geçmesin. Kuracağınız şirketin ilk adımlarında kesinlikle sizlerin bizzat orada olması gerekiyor. Ukrayna’ya geldikten sonra ise Ukrayna Vergi Dairesi’ne gitmeli ve “Vergi kimlik kodunu” almanız gerekiyor.

Vergi kimlik kodunuzu aldıktan sonra Ukrayna iş kurmak isteyenler için ilk adım şirketinizin amacını belirlemeniz olacaktır. Açacağınız şirketin amacı belirlendikten sonra ise yapısını ayarlamanız gerekir. Ukrayna’da iş kurmak için bir adrese de ihtiyacınız var. Adresinizi de ayarladıktan sonra finans tablosunu çıkarabilir ve artık şirketinize bir isim koyabilirsiniz. Tüm bunlar Ukrayna’da iş kurmak için yeterli mi? Değil…

Tüm gerekli evrakları topladıktan hemen sonra noter ve işinizle alakalı olan resmi kurumların kapısını çalarak; sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekir. Tüm evraklar sunulduktan sonra ise şirket kaydınızı yaptırıp; en önemli aşamayı tamamlayabilirsiniz. Ukrayna’ya gelirken alacağınız çalışma izni de bu evrak ve belgelerin içerisinde olmalıdır.

Önceden Ukrayna’da bir şirket açmak istiyorsanız; şirketin %51’inin Ukraynalı bir vatandaşa ait olması gerekiyordu ama daha sonra bu kural kalktı. Yanınızda Ukraynalı birisi olursa işlemleri daha kolay yapabilirsiniz. Tüm bunların yanında Ukrayna’da iş kurmak istiyorsanız; sermayenizin bir Ukrayna bankasında olması gerekmektedir. Sağlık sigortanız, adli sicil kaydınızda şirketinizin kuruluşunda sizlerden istenen evraklardan bir tanesidir.

Ukrayna’da bulunan güvenilir bir avukatla çalışarak bu işlemleri daha kolay hale getirebilirsiniz. Ukrayna’da bulunan danışmanlık ofislerinden birkaçını ziyaret ederek bu işlemleri yine yerine getirebilirsiniz. En son olarak sizlere şu uyarıda bulunmak isterim ki; kanunlar Ukrayna’da değişebiliyor ve anonim ya da limited şirketleri avukatlar kurabiliyor. Bu sebepten olayı; çok iyi bir avukat ve muhasebeciyle çalışmaya dikkat edin. Sizler Ukrayna’da iş kurmak hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu