Ukrayna

Ukrayna’da Market Fiyatları Ne Durumda?

Avrupa ülkeleri arasında ülkemizde en çok ziyaret edilen ülkelerden birisi olan Ukrayna’da market fiyatları da en çok merak edilen konulardan birisidir. Özellikle de Ukrayna tatili yapmak isteyen kişiler bu tatilde gerekli olan masraflarını ayarlamak adına bütçe planlaması yapmayı istemektedir. Bende her konuda olduğu gibi Ukrayna’da harcamalar konusunda da detaylı bir araştırma yapmak istedim. Sizler için hazırlamış olduğum araştırmaya bakarak Ukrayna’da bir günde ortalama ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle de bütçe planlamanızı önceden yaparak gittiğiniz zaman yalnızca tatilin tadını çıkarmaya bakarsınız.

Ukrayna’da Ne Kadar Harcama Yapılır?

İlgili Makaleler

Ukrayna’da resmi para birimi olan Grivna her ne kadar Türk lirası karılığında düşük değerde olsa da Ukrayna’da harcama yaparken bu durum inanılmaz etkili değildir. Açık konuşmak gerekirse Ukrayna, Türkiye’ye göre sadece içki konusunda biraz daha ucuzdur. Genel anlamda bir kıyaslama yapacak olursam eğer fiyatlar aşağı yukarı benzerlik göstermektedir. Ancak genel olarak Avrupa ülkeleri ile bir kıyaslama yapılacak olursa, Ukrayna kesinlikle en düşük maliyetli tatil rotalarından birisi olacaktır. Yapılacak olan tatile göre harcamalarda değişiklikler oluşacaktır. Ancak ortalama bir bütçe için ayrılması gereken gülük maliyet bana göre 300-400 Türk lirası gibi bir meblağdır. Ben sizler için Ukrayna’da ortalama fiyatlar konusunda bir liste hazırladım. Bu noktada sizler kendi harcamalarınızın esnekliğine göre ortalama bir bütçe belirleyebilirsiniz.

Ukrayna’da market/kafe/restoranlar için ortalama fiyatlar şu şekildedir;

 • Kahvaltı: 30-40 TL
 • Bir öğün ana yemek: 40-80 TL
 • Kahve: 10 TL
 • Çay: 3 TL
 • Bira: 3-15 TL
 • 1 litre viski: 80 TL
 • 1 litre votka: 25-50 TL

Ukrayna’da eğlence mekanlarında ortalama fiyatlar ise şu şekildedir:

 • Giriş ücreti: 50-70 TL
 • Viski ve kola: 35 TL
 • Votka ve portakal suyu: 25 TL
 • Bira: 10-25 TL

Ukrayna’da Bir Günde Ne Kadar Harcama Yapılır?

Ukrayna Tatili için bütçe planı çıkarmak istediğinizde bir günde ne kadar harcama yapacağınız size bağlıdır. Bu noktada fiyatları ne kadar esnek tutarsanız eğer harcayacağınız miktar ise o kadar artacaktır. Konaklama, gidilecek eğlence mekanları ya da gezilecek yerler gibi pek çok seçenek bu durumu etkileyecektir. Ukrayna’da en çok harcama konaklama için yapılmaktadır. Aylık olarak ev kiralamaları ortalama olarak 400 ile 1500 dolar arası değişmektedir. Günlük kiralıklar ise 40-80 dolar arasındadır. Otellerin ortalama fiyatları ise kahvaltı dahil olacak şekilde ortalama olarak 50 ile 100 dolar arasındadır. Ancak ortalama harcamalar ile bir gününü geçirmek isteyen kişilerin ortalama olarak günlük en az 400-500 Türk lirası gibi bir bütçe ayırmaları gerekir. Bu noktada tatilin rotaları ve konaklama gibi pek çok detay fiyatı belirleyecek unsurlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu