Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna’nın Yedi Harikası – Ukrayna’nın Yedi Harikası Nerede?

Dünyanın 7 harikası var da; Ukrayna’nın olmaz mı? Özellikle gezi amaçlı Ukrayna’ya geleceklere özel olarak hazırladığım yazım üzerinden sizlerde Ukrayna’nın 7 harikasını ziyaret edebilirsiniz! 2007 yılının Temmuz ayında başlatılan “Ukrayna’nın Yedi Harikası” adlı bir yarışma yapılmış. Yarışmada ilk önce 100 aday belirlenmiş. Bu adaylar arasından internet üzerinden yapılan oylamalar ve SMS sonuçlarıyla 7 aday seçilmiş ve Ukrayna’nın Yedi Harikası olmayı başarmış.

Ukrayna’yı daha yakından tanımak ve gezilecek, görülecek en önemli yerler olarak seçilen bu projeleri öğrenmek adına ben de sizler için Ukrayna’nın Yedi Harikası’nı araştırdım. Sizlere Ukrayna’yı biraz daha tanıtabilmek adına çıktığım bu yolda rotamı Ukrayna’nın Yedi Harikası’na çevirdim.

İlgili Makaleler
  1. Sofiyivsky Parkı
  2. Kiev Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)
  3. Kamianets Ulusal Tarihi-Mimari Koruma Alanı
  4. Khortytsia
  5. Chersonesos Taurica (Khersones Tavriysky)
  6. Ayasofya Katedrali
  7. Khotyn Kalesi

Sofiyivsky Parkı

Uman şehrinin kuzeyinde yer alıyor. Yılda yaklaşık olarak 500.000 turist tarafından ziyaret ediliyor. Siz parkta doğanın tadını çıkarırken doğal bir manzara ve bol bol yeşillikler de size eşlik ediyor. Bunların yanı sıra 2 binin üzerinde ağaç ve çokça farklı ağaç çeşidi bulunuyor.

Kiev Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)

Ukrayna’nın Kiev şehrinde bulunuyor. Ortodoks Hristiyan manastırıdır. Çan kuleleri, katedraller, taş duvarlar ve yer altı mağaraları gibi çeşitli mimarisi bulunuyor.

Kamianets Ulusal Tarihi – Mimari Koruma Alanı

Ukrayna’nın batı şehirlerinden biridir. Şehir, Ukrayna’nın geçmiş tarihiyle yakından ilişkilidir. Günümüzde Ukrayna’ya turizm alanında büyük hizmet veren yerlerden biridir. Her yıl bu Ukraynalı şehre binlerce turist çekmek için çeşitli kültürel festivaller, sanat ve drama etkinlikleri, müzik konserleri, araba yarışları ve yarışmalar düzenleniyor.

Khortytsia

Ukrayna’daki Dnieper Nehri’nin en büyük adasıdır. 12.5 km uzunluğunda ve yaklaşık olarak 2.5 km genişliğindedir. Hem kültürel hem de doğal cazibesiyle ülkenin en büyüleyici yerlerinden biridir. Adanın kuzey kısmı, Dinyeper’ın suları tarafından sular altında kalmış durumdadır ve güney tarafına göre daha yüksektedir.

Chersonesos Taurica (Khersones Tavriysky)

Ukrayna’nın Karadeniz’in kuzey kıyısında bulunuyor. Bölge üzüm bağlarıyla tanınıyor ve geçmişte de zaman içerisinde Karadeniz’in en verimli şarap merkezlerinden biri olmuş.

Ayasofya Katedrali

Ukrayna’nın Kiev şehrinde bulunuyor. Muhteşem mimariye sahip olan katedralinin temelleri ilk kez Vlademir döneminde 1011 yılında atılmaya başlanmış.

Khotyn Kalesi

Ukrayna’nın Khotyn kentinin sağ kıyısında bulunuyor. Kale geçmişte savunma amacıyla inşa edilmiş ve daha sonrasında büyük bir turizm merkezi haline gelmiş. Birçok tarihi film çekimlerine ev sahipliği yapmış.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu