Ukrayna

Ukrayna’ya Kimlikle Girilir Mi?

Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Ukrayna’ya nasıl gelineceğine dair birçok soru alıyorum. Sizlere güzel bir makale oluşturmak adına ben de en çok merak edilen sorulardan biri olan “Ukrayna’ya kimlikle girilir mi?” adına bir cevap hazırladım! Ukrayna’ya bilindiği üzere kimlikle giriliyor ama nasıl girildiğine dair net bir yanıt bulunmuyor. Ukrayna’ya kimlikle gelmeye karar verdiyseniz ve kimliğiniz yanınızdaysa şimdi diyeceklerime çok dikkat edin! İşte başlıyoruz…

2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında yapılan Vize Muafiyeti Anlaşması’na göre yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartıyla Ukrayna’ya Türkler çok rahat bir şekilde gitmeye başladı. Seyahat sevenler için çok bir haber olan bu durum ise kimliklerin ceplerden çıkmasına neden oldu. Peki, Ukrayna’ya kimlikle girilir mi?

İlgili Makaleler

Ukrayna’ya Kimlikle Girilir mi? Ukrayna’da Kimlikle Nasıl Girilir?

Ukrayna’ya kimlikle rahat rahat girilir. “Ama benim pasaportum var! Giremez miyim?” sorusu aklınızda oluşuyorsa; cevap belli. Elbette pasaportla çok daha rahat girersiniz. Kimlik ve pasaportla girmenin arasında bir fark yok diyebilirim. Ukrayna’ya seyahatiniz sırasında sizlerden bir form doldurmanız isteniyor. Çok basit olan bu formu sizler için hemen alta ekliyorum! Bu arada bu forma Immigration Card deniyor. Duyunca şaşırmayın!

Sizlere küçük bir tavsiye vermem gerekirse; bu formu pasaport kontrol noktasında çok fazla zaman kaybetmemek adına önceden doldurabilir ve pasaport kontrol noktasında görevlilere teslim edebilirsiniz. Formu doldurmadan sıraya geçerseniz boşuna zaman kaybedersiniz. Tamam, kimlik cepte ama Ukrayna’ya girmek için belli başlı belgeler isteniyor! İşte Ukrayna’ya girerken istenen belgeler…

Ukrayna’ya Girişte İstenen Belgeler Nelerdir?

Ukrayna’ya gitmek istiyorsanız; ellerinizde hazır olması gereken birkaç belge vardır. Koronavirüs salgının ortaya çıkması ve dünyada yayılmasıyla birlikte istenen ulusal veya yabancı aşı sertifikası ya da belgesi isteniyor.

Girişte istenen belgelerden bir tanesi de gidiş ve dönüş uçak bileti, seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması ve bunun belgelenmesi, Covid-19 hastalığının tedavisini de kapsayan sigorta poliçesi isteniyor! Bunların elinizde hazır olması durumunda yanınıza almanız gereken tek şey içi güzel kıyafetlerle dolu olan bir valiz!

Linke tıklayarak “Zorunlu Covid Sigortası” hakkında bilgi alabilirsiniz! 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu