Ukrayna

Ukrayna’ya Yardım Yapan Türk Yardım Kuruluşları Hangileri?

Ukrayna ve Rusya arasındaki şiddetli savaşta Ukraynalı halkın vaziyetini tahmin etmek çok zor olmuyor. Bombalar üzerine yağarken; sağlıklı kalmaya çalışan Ukrayna halkına yardımlarda geliyor. Türkiye’den Ukrayna’ya yardım yapmak isteyen ama hangi kurumdan bağış yapması gerektiğini bilemeyenler ise Google gibi arama motorları üzerinden araştırmalar yapıyorlar.

Ekmek, su gibi temel ihtiyaçların bile adam akıllı gerçekleşemediği Ukrayna’ya da durum çok iç açıcı değil. Salgın hastalığın devam ettiği bu dönemde Ukrayna’nın birde böyle bir saldırı altında kalması gerçekten yürek sızlatıcı. Binlerce çocuğun öldürüldüğü, sokaklarda cesetlerin bulunduğu, simsiyah bir gökyüzünün olduğu Ukrayna’ya yardım ederek; minik bile olsa umut yeşertmek isteyen Türk vatandaşlarımıza özel olarak hazırladığım bu makale üzerinden hangi kurumlara bağış yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz! İşte başlıyoruz…

İlgili Makaleler

Ukrayna’ya Yardım Eden Türk Yardım Kuruluşları

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, United 24 isimli bir yardım platformu kurduğunu açıklamıştı. Ukrayna’ya yardım yapmak isteyen ama güvenilir bir yol arayanlar için United 24 kesinlikle ilk önereceğim yardım platformlarından bir tanesi olacaktır. Yaptığınız her yardım savaşın biraz bile olsun önüne geçecek ve orada sizlerden yardım bekleyen insanlara el uzatacaksınız.

İHH İnsani Yardım Vakfı

24 Şubat gününden bu yana Ukrayna’da olan ve Ukraynalı halkın yarasına merhem çalan kurumlardan bir tanesi İHH İnsani Yardım Vakfı. Ekmek, battaniye ve neredeyse aklınıza gelip gelmeyecek her ihtiyaçta Ukraynalı vatandaşa elini uzatan İHH İnsanı Yardım Vakfı üzerinden bağış yapabilirsiniz.

Savaşın ilk dönemlerinde İHH Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emre Kaya, Ukraynalı halka yaptıkları yardım hakkında; “Kiev’de sokağa çıkma yasağının olmadığı saatlerde şehrin farklı noktalarında gıdaya ulaşmakta zorluk çeken insanlara ekmek dağıtımlarında bulunuyoruz. Ayrıca komşu ülkelere sığınan mültecilere hazır gıda ve battaniye yardımında bulunuyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

AFAD – Kızılay

Türkiye’den peş peşe içi yardım dolu tır gönderen Kızılay ve AFAD hemen hemen tüm yardımlarını beraber yürütüyorlar. Gıda, temizlik, hijyen ve yatak gibi birçok ihtiyacı sağlayan AFAD – Kızılay, bireysel yardım yapmak isteyenlere de Web sitesi üzerinden alan ayırıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu