Teknoloji

Youtube’da İnfluencer Nasıl Olunur ?

Youtube'da İnfluencer Olmak İçin Neler Yapılmalı ?

İnfluencer nedir diye merak edenler için; influencer basitçe etkileyen manasına geliyor. Bu anlamda influencer sosyal medya düşünüldüğünde çeşitli platformlar yoluyla bekli bir kitleye hitap eden ve onları etkileyen anlamında kullanılıyor. Influencer bu kitle ile olan ilişkisi sonucunda belli bir konuda satın alma seçeneklerini yönlendirir.

Takipçileri ile yüksek bir etkileşim içinde olan influencer, bu takipçileri bir konudaki fikri veya uzmanlık alanı hakkındaki tavsiyeleri doğrultusunda etkiler. Bu yüzden markalar daha iyi satış yapmak, basitçe reklam yapmak için influencer ile çalışmayı seçer. Bu konuda oldukça popüler olan YouTube influencerları oldukça karşı bir iş yapmaktadır.

Youtube influencerları; moda, güzellik, kişisel bakım, teknoloji, bilgi gibi konularda çalışabiliyor. Bu konularda bilgi ve deneyimlerini paylaşan YouTube influencerları, tavsiye yoluyla takipçilerini etkilemeye çalışır. Bu yüzden birçok işletme markalaşmak için veya rakipleri karşısında ön plana geçmek için yüksek bir takipçiye sahip influencer ile işbirliği yapar.

Günümüzde en popüler pazarlama biçimi olan bu yöntem için firmalar, influencerın hitap ettiği hedef kitleye göre seçim yaparlar. Böylece yüksek bir takipçiye sahip olan kişiler, markaların hizmetini veya ürününü tanıtan bir

YouTube içeriği paylaşır. Bu içerik sayede hem influencer hem de marka fayda sağlamış olur.

Youtube’da Nasıl İnfluencer Olunur?

Youtube influencer olma yöntemleri konusunda bilinmesi gereken ilk şey içerik üretme konusunda iyi olmaktır. Belli aralıklarla içerik üretmeniz gerekecektir. Bu konuda yaratıcı olmak çok önemlidir. Hem ilgi çekici içerikler üretmeniz gerekecek hem de popüler konulardan bahsetmeniz gerekebilir. Ayrıca ürettiğiniz içeriklerin SEO uyumlu olması da gerekiyor. Bu konularda kendinize güveniyorsanız kolayca Youtube influencer olabilirsiniz.

Youtube influencer olmak istiyorsanız iyi olduğunuz konunun ne olduğunu düşünüp bulmanız gerekir. Bu konuyu ilgi çekici içeriklerden seçmeniz daha hızlı büyümenizi sağlar. İyi bir niş seçmek için hangi  konuda sürekli yaratıcı içerikler üretebilirim diye düşünmeniz de gerekir. Niş seçimi konusunda tutku duyarak yaptığınız ve uzmanlık alanınız olan bir konu olması da oldukça önemlidir.

Bu aşamadan sonra ise takipçi sayınızı arttırmanız gerekecektir. İyi bir takipli sayısına ulaşmak istiyorsanız ürettiğiniz içeriklere uygun bir kitleye hitap etmeniz gerekiyor. Bu takipçi kitlesini anlamanız ise en önemli konuların başında geliyor. Özellikle uzun vadeli hakimiyet kurmanız için bu kitlenin beklentilerini, ilgilerini çekecek konular iyi anlamanız gerekiyor. Benzer ilgilere sahip bu kitleyi anlamanız onlarla sıkı bir bağ kurmanızı sağlar.

Böylece sadık bir YouTube takipçi sayısı ile ön plana çıkarsınız. Bu takipçileri anlamak için ortalama demografik bilgi ve hobilerini bilmeniz oldukça yol gösterici olacaktır. Bu kitleyi oluşturduktan sonra işiniz çok kolaylaşacaktır. Bu kitle sayesinde Youtube’da kısa sürede izlenme rekorları kırabilirsiniz. Böylece siz de markalar için iletişime geçilmek istenen ve reklam verilen bir influencer olursunuz.

Kısa Sürede Youtube’da İnfluencer Olmanın Yolları Nelerdir?

Kısa sürede YouTube influencer olmanın yollarından biri de tüm içerikleriniz için belirlediğiniz platform konusunda istikrarlı davranmanızdır. Youtube influencer olmak için seçtiğiniz platform ise buna sadık kalmalısınız. Birincil sosyal medya platformu olarak Youtube’u seçtikten sonra en çok bu platformda ön plana çıkmanız gerekir. Enerjinizi daha çok bu alanda ortaya koymanız bu imajı kolaylıkla oluşturacaktır. Diğer sosyal medya hesaplarını kullansanız da burası isminiz anıldığında ilk akla gelen platform olmalıdır. Kısa videolar paylaşarak da bu imajı sağlamlaştırabilirsiniz.

Youtube profiliniz de sandığınızdan önemli bir konudur. Hedef kitlenize uygun bir poz ve renk seçimi yapmanız çok önemli olacaktır. Kendinizi tanıtış şekliniz, seçtiğiniz müzikler, konuya giriş stiliniz tek tek dikkat etmeniz gereken konulardır.

Yukarıda saydığımız tüm konulara uyarak oluşturduğunuz profil sonrasında kitlenize uygun içerik paylaşımı yapmaya başlayabilirsiniz. Hedef kitlenizle alakalı ve onlar için faydalı olacak konularda paylaşım yapmanız daha fazla izlenmenizi sağlar. Bu da hem takipçileriniz tarafından daha sık takip edilmenizi sağlar hem de yeni takipçiler edinmenizi sağlar.

Bu yüzden takipçilerinizle iletişime geçmeniz çok önemlidir. Bunun için zaman zaman yorumlara cevap vermek ve gelen taleplere uygun içerikler üreterek onlarla bağınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bu takipçilerinizin sizi gerçekten dinlemesini sağlar. Aslında bu bir influencer olarak sahip olmanız gereken en önemli noktadır.

İçeriklerinizde kitlenize uygun bir dil kullanmanız da oldukça önemli. Konular değişse de buna dikkat ederek uyarlamanız gerekir. Konuya giriş şekliniz kadar kapanış da hedef kitleniz tarafından dikkat çekici bulunmalıdır. Yine seçtiğiniz arka plan, seçtiğiniz mekan ve renkler ve hatta müzikler daha çok izlenmenizi sağlar. Bu konularda da takipçilerinizin önerilerini dikkate almanız önemlidir. Tüm bu söylediğimiz detaylara dikkat ettikten sonra kısa sürede YouTube influencer olabilirsiniz. Böylece bütün markaların reklam vermek istediği bir isme sahip olabilirsiniz.

Youtube İnfluencer İpuçları

YouTube influencer olarak daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız hedef kitlenizi önemsemeniz gerekir. Bu yüzden takipçilerinize soru sorup ortak ilgi alanlarınız hakkında konuşmanız onları size yaklaştıracaktır. Böylece takipçileriniz tarafından daha çok izlenip daha çok paylaşılacaksınız. Bunun sonucunda hem kendi kitlenizi korurken hem de bu kitle yoluyla yeni takipçiler elde edeceksiniz.

Tüm bu konularda kendinizi ispatladıktan sonra sıra firmalarla işbirliği kurmanıza geliyor. Bunun için hedef kitlenize uygun markalara iş birliğine açık olduğunuz mesajını vermelisiniz. Firma ve influencer işbirliği için bunları bir araya getiren platformları kullanarak yine bu konuda reklam alabilirsiniz. İçeriklerinizde başarılı bir şekilde ürün tanıtımı yapmanız yine markaların dikkatini çekecektir.

Eğer hedef kitlenize uygun bir ürün seçip, bu ürünü içeriğinizde kullanır ve tanıtımını yaparsanız sağlam bir hedef kitleye sahipseniz bu ürünün satışları artacak ve tavsiye edilmeye başlayacaktır. Bunu fark eden marka başka ürünlerini de kullanmanızı isteyecek ve sizin aracılığınızla bir reklama sahip olmayı arzulayacaktır.

Bu yüzden içeriklerinizde hangi konuda paylaşım yapıyorsanız bu konuya uygun birbirinden farklı ürünler kullanmak birden çok marka ile işbirliği yapmanızı sağlayacaktır. Aslında yukarıda saydığımız tüm bu özelliklere sahip olduktan sonra markalar kendileri de sizinle işbirliği için iletişime geçmeye çalışacaktır.

Youtube’da İnfluencer Olmanın Faydaları Nelerdir?

Youtube influencerolmanın faydaları oldukça fazladır. Bir iş sahibi olmak istediğinizde influencer belli bir eğitim şartına tabi olmadığı için aslında oldukça kolay seçenektir. Çünkü YouTube’da her eğitim seviyesine uygun bir hedef kitle bulabilirsiniz. Bu kolaylığın yanında influencer olarak kazanacağınız aylık para normal bir işten kazanacağınız paranın çok üstünde olmaktadır.

Belli bir ücrete bağlı kalmayıp sürekli gelirinizi arttırma imkanınızın olması yine influencer olmak istemeniz için sahip olduğunuz avantajlardan biridir. Ayrıca influencer olarak seçtiğiniz konu sosyal bir amaca hizmet edebileceği için bu tür konularda yapmak istediklerinizi de kolaylıkla yapmanızı sağlar.

YouTube bu konuda daha yüksek bir hedef kitleye ulaşmak istediğinizde oldukça uygun bir platformdur. İnfluencer olarak işbirliği yaptığınız markaların ürünlerini ücretsiz olarak deneme fırsatınız yine sizi memnun edecek seçeneklerden biridir. Tüm bu avantajlara sahip olmak isterseniz siz de yukarıda saydığımız adımları takip ederek YouTube influencer olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu