Teknoloji

Alışveriş Sitelerinin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Alışveriş Sitelerinin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Online alışveriş günümüzde en çok tercih edilen alışveriş yöntemlerinden biri haline geldi. Bu kadar popüler olmasının altında birçok sebep bulunuyor. Bu sebeplerin başında yorulmadan ve konforu bozmadan alışveriş yapabilme fırsatını sunması geliyor. Böylece tüm gün gezerek göremeyeceğimiz kadar çeşidi oturduğumuz yerden inceleme fırsatına sahip oluyoruz. Hem daha fazla ürün sunması hem bu ürünlerin bilgilerini daha ayrıntılı inceleme fırsatımızın olması hem de tüm bunları yorulmadan sadece internet üzerinden yapıyor olmamız online alışverişi bizim için daha avantajlı hale getiriyor. Ayrıca online alışveriş bize, kullanıcı yorumları yoluyla ürün hakkında işlevsellik ve kalite gibi konularda da bilgi edinme şansını sunuyor.

Online alışveriş sağladığı tüm bu faydalar ile birlikte bazı riskleri de barındırıyor. Bu risklerin başında alışveriş yaptığımız sitenin güvenilir olup olmaması konusunda yanılabilme ihtimalimiz geliyor. Bu yüzden alışveriş yaparken bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Peki bir alışveriş sitesinin güvenilir olup olmadığını nasıl anlarız? Bu sorunun cevabını bütün hatlarıyla bu başlık altında sizin için topladık.

Güvenli Alışveriş Sitelerinin Özellikleri

Bir alışveriş sitesinde gezerken ürünler çok avantajlı ve oldukça kaliteli görünebilir. Ancak bu site güvenli değilse hem ödeme yaparken kart bilgilerinizin güvenliği tehlikeye girebilir hem de satın almak istediğiniz ürün elinize ulaşmayabilir. Bu yüzden size vereceğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak önce alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığını anlamanız gerekir. Burada bir alışveriş sitesinin güvenirliğini nasıl anlayacağınızı genel hatlarıyla açıkladık. Siz de bu adımları takip ederek daha güvenilir şekilde alışverişiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Bir alışveriş sitesinin güvenilirliği anlaşılmak istendiğinde bakılması gereken ilk şey tarayıcıdır. Tarayıcı linkine bakarak “https” etiketini, güvenlik sertifikasını ve kilit işaretini kontrol etmeniz gerekir. Güvenli bir alışveriş sitesinde tüm bunlar bulunur. Buradaki kilit işareti alışverişiniz esnasında ki bilgilerin gizli olduğunu gösterir. Yine de bu kilit tek başına yeterli olmaz. Her durumda alışveriş yaparken girdiğiniz bilgilerin gizliliğine dikkat etmelisiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu sürekli alışveriş yapmak istediğiniz markanın kendi orijinal ismi olup olmadığını kontrol etmektir. Bazen bazı siteler belli markaların ismini taklit ederek alışveriş sitesi kurabiliyor. Bunu anlamak için karşılaştırma yapmanız önerilir. Yine uzantının .net veya .com olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca alan isminde tire birden fazla bulunuyorsa ya da farklı işaretler içeriyorsa bu alışveriş sitesi konusunda temkinli olmanız gerekir.

Online alışveriş yaparken kullandığınız sitenin güvenirliğini test etmek için dikkat edeceğiniz bir diğer konu fiyat bilgisidir. Bir ürün satın alırken ortalama piyasa değerini bilmeniz gerekir. Bu konuda alışveriş yapmak istediğiniz sitenin sunduğu fiyat ile diğer sitelerin sunduğu fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Özellikle belli bir markadan giyim konusunda alışveriş yapacaksanız veya piyasa fiyatı çok değişmeyen bilgisayar, cep telefonu ya da başka bir aksesuar satın alacaksınız bunların fiyatları ortalama olarak her sitede aynıdır.

Ancak alışveriş yapmak istediğiniz site bu ürünleri size çok daha uygun fiyattan sunabilir. Aslında bu durum başlangıçta sevindirse de bu ürünün orijinal olmadığı anlamına gelebilir. Bu yüzden alışveriş sırasında ürünü diğer sitelerdeki fiyatlarla karşılaştırmanız gerekiyor. Bu karşılaştırma sonrasında güven vermeyen sitelerden banka kartınız ya da kredi kartınız yoluyla alışveriş yapmamanız önerilir.

Alışveriş Sitesinde Kullanılan Dil Bize Güvenirlik Hakkında Bilgi Verir Mi?

Bir alışveriş sitesinde ürünler pazarlanırken kullanılan kelimeler aslında güvenirlik hakkında bize ipuçları verebilir. Eğer bu alışveriş sitesi ürünleri anlamsız ve belirsiz ifadeler kullanarak tanıtıyorsa veya çok fazla dil bilgisi yanlışı yapılıyorsa bu sitenin çok kaliteli ve çok güvenilir olmadığını hissettirir.

Çok fazla dil bilgisi hatası yapan siteyi Google da kötü site olarak belirtebilir. Eğer alışveriş yapmak istediğiniz site sık alışveriş yaptığınız bir markanın veya çok popüler olan bir markanın ürünlerini satıyorsa yine bu konuda pazarlama stilinden güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Aşina olduğunuz markanın dilini burada görememek yine sizi şüpheye düşürecektir. Bu tür durumlarda markanın orijinal alışveriş sitesi ile isim karşılaştırması ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Yine bu konuda da bir uyumsuzluk görürseniz burada alışveriş işlemi yapmamanız ve kart bilgilerinizi girmemeniz önerilir.

Alışveriş Sitesi Reklamları Güvenirlik Hakkında Bilgi Verir Mi?

Alışveriş yapmak istediğiniz site girer girmez sizi reklamlarla karşılıyorsa bu sitenin güvenirliğini sorgulamanız gerekir. Özellikle reklamlar tüm sayfayı bir anda kaplıyorsa veya sık sık farklı reklamlar çıkıyorsa bu alışveriş sitesi de muhtemelen güvenli bir site değildir. Yine alışveriş sitesinde bir yandan anlamsız şekilde videolar açılıp sesler gelmeye başlıyorsa bu da güvenilir bir site olmadığı anlamına gelebilir.

Alışveriş sitesine girdiğinizde istemeniz dışında sizi başka bir siteye yönlendiriyorsa yine bu da alışveriş sitesinin güvenli olmadığını gösterir. Bu şekilde çok fazla reklamın yer aldığı ve kontrolünüz dışında işlemler yapan bir alışveriş sitesi ile karşılaşırsanız bu siteden alışveriş yapmamanız gerekir. Bu tür güven vermeyen sitelere ise bilgilerinizi girmemeniz önerilir.

Kullanıcı Yorumları ve Alışveriş Sitesi Güvenirliği

Kullanıcı yorumları hem alışveriş sitesinin güvenirliği hakkında hem de ürünlerin kalitesi hakkında bilgi almanıza yardımcı olur. Kullanıcı yorumlarına bakarak bu alışveriş sitesi ile ilgili daha önce şikayet olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer alışveriş sitesinde kullanıcı yorumları yer almıyorsa bu sitenin müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek güvenirlik hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri ile konuşmanız ve onlara merak ettikleriniz hakkında soru sormanız size güvenirlik ile ilgili oldukça sağlam bir izlenim verecektir. Alışveriş sitesinin güvenirliğini test etmeniz konusunda yapabileceğiniz bir başka şey bu siteyi arama motorlarında aratmaktır. Böylece başka platformlar üzerinden alışveriş sitesi ile ilgili şikayet olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Alışveriş sitesinin bir sosyal medya hesabı olup olmadığını öğrenmeniz yine size daha güvenli hissettirecektir. Günümüzde neredeyse kendini ispatlamış tüm markaların sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Bu yüzden aktif bir şekilde sosyal medya kullanan bir site güvenilirlik hakkında birçok bilgi edinmenize yardımcı olur. Bu sosyal medya hesapları üzerinden yine kullanıcı yorumlarına ulaşabilir ve alışveriş yapıp yapmamak konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Ancak saydığımız bu kriterleri sağlamayan bir alışveriş sitesinden alışveriş yapmamanız önerilir.

Tüm bunlarla birlikte kapıda ödeme seçeneği de bir risk faktörü oluşturabilir. Özellikle bankalarla çalışmayan amatör veya güvenilmez şirketler kapıda ödeme seçeneğini kullanmaktadır. Bu yüzden kapıda ödeme başlangıçta size daha avantajlı gibi görünse de daha tehlikeli olabilir. Bu yüzden ödeme seçeneği olarak sadece kapıda ödeme sunan alışveriş sitelerine karşı temkinli olmanız önerilir. Yukarıda saydığımız tüm önerileri dikkate alarak yapacağınız kısa bir araştırma alışveriş yapmak istediğiniz sitenin güvenirliği hakkında size bilgi verecektir. Bununla birlikte daha güvenli bir alışveriş için sanal kart kullanmanız önerilir. Bu sanal kartların hem süresini hem de limitini kendiniz belirleyebilirsiniz. Böylece daha yüksek bir limite sahip olan kredi kartlarınız ile alışveriş yapmanın barındırdığı riskleri en az seviyeye indirmiş olursunuz. Bu konuda dikkat edeceğiniz bir diğer konu alışveriş yapacağınız sitenin ödeme seçeneklerinin güvenli olup olmadığına dikkat etmeniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu