Ukrayna

Zelenski BMGK İçin Açtı Ağzını Yumdu Gözünü! “Eşi Benzeri Görülmemiş Suçlar İşleniyor!”

Rusya’nın işgal ettiği ve 42 gündür aralıksız mermiler, bombalar yağdırdığı Ukrayna’da savaş bir an olsun bitmiyor. Zelenski ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne adeta açtı ağzını yumdu gözünü. Binlerce insanının katledildiğini ve 2. Dünya Savaşı’ndan beri böyle eziyetlerin yaşanmadığını açıklayan Zelenski, sert çıkışlarda bulundu! Peki, neler oluyor?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) için ağır sözlerde bulunan Zeleski, eşi benzeri görülmemiş suçların işlendiğini açıklayarak; “2. Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş suçlar işleniyor. Hukukun üstünlüğü bittiyse BM’yi kapatalım” sözlerini dile getirdi. Rus ordusunun Ukraynalıları ve Ukrayna’yı mahvettiğini açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski çok sert açıklamalarda bulunarak tepkisini dile getirdi!

İlgili Makaleler

“Hukukun Üstünlüğünün Zamanı Bittiyse O Zaman BM’yi Kapatalım!”

Ukrayna Devlet Başkanı, “Yüzbinlerce vatandaşımızı sınır dışı eden Ruslar 2 binden fazla çocuğu kaçırdı. Rusya’nın amacı Ukrayna’yı sessiz kölelerle dolu bir ülkeye çevirmek. Yağma olayları devam ediyor. İnsanların yiyeceklerini ve ziynet eşyalarını çalıyorlar. Ellerinde insanların kulaklarından kopardıkları kanlı küpeler var. Güvenlik Konseyi nerede? Dünya barışını sağlamakla sorumlu kilit kurumun etkin bir şekilde çalışamadığı ortada. Rusya’nın veto yetkisinin kaldırılması gerekiyor. Suriye’den Somali’ye dünyanın eşit bir şekilde temsil etmesi gerekiyor. Uluslararası hukukun üstünlüğünün zamanı bittiyse o zaman BM’yi kapatalım. BM’yi kapatmaya hazır mısınız? Dünyanın çoğu yerinde yaşanan katliamları çok önceden durdurabilmemiz gerekirdi. Barışı ancak böyle sağlayabiliriz. Belki o zaman savaş sona erer” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın yapmış olduğu savaşın bitmesi istenirken; Rusya’nın Ukrayna’daki masumları öldürmesi, evlerini dağıtması, yuvalarından etmesi hız kesmeden devam ediyor. İnsanların öldürüldüğü ve tecavüze uğradığı Ukrayna’da yapılan savaşın bir an önce bitmesi hepimizin en büyük temennisi. Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta işgal altındaki kentlerden cinayetlerin daha doğrusu katliamların çıktığı gözle görülüyor ama Ukrayna’nın henüz saldırılmayan şehirlerinde daha acı bir tablo var.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus ordusuna emir verenlerin ve bu katliamların yaşanmasına göz yumanların bir an önce yargılanması gerektiğini dile getirerek bu savaşında bitmesini istediğini açıkladı. Giderek büyüyen ve artık en az 24 bin kişinin öldüğü bu savaşta yürekleri sızlatan detaylar kaynaklarla ortaya çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu