Dijital Pazarlama

Mcdonald’s’tan Masaya Dönüşen Ambalaj Tasarımı

McDonald’s Markayı Modernize Ediyor

Selamlar, bugünkü konumuz hepimizin yakından tanıdığı McDonalds. Günde 69 milyon müşteriye hizmet veren dünyanın en büyük fast-food restoran şirketi olan McDonald’s, paket siparişlerini rahatça tüketebilmesi için masaya dönüşebilen ambalaj kutuları dizayn edildi. Gelin bu dizayna yakından bakalım.

Mcdonald’s’tan Masaya Dönüşen Ambalaj Tasarımı

İlgili Makaleler

Milano Tasarım Haftası’nda sürpriz bir marka tarafından dünyanın dört bir köşesinden gelen tasarımcılar ile özgünlük çabalarına girdi. Moda markalarını sıkça görmüş olduğumuz etkinliğe ise McDonald’s iz bıraktı. Müşterilerinin paket siparişleri için adeta katlanabilir ve aynı zamanda masaya dönüşebilen göz alıcı bir ambalaj tasarlayan fast food devi, etkinliğe gelen konuklardan tam not almayı başardı. En az 400 bin kişinin katılım göstermiş olduğu etkinlikte oluşan kalabalık sebebiyle gelen tüm katılımcıları ağırlayamayan McDonald’s,Leo Burnett ile işbirliği yaparak gelen misafirlere esrarengiz ve iyi düşünülmüş bir seçenek sundu.

Fast food divası, uygulama üzerinden sipariş isteyen bütün ilk müşterilere sınırlı miktarda TableBag sunarak talep ettikleri yerde problemsiz bir şekilde yemek yiyebilmelerini sağlamış oldu. TableBag olarak ifade edilen bu tasarım aslında bir sipariş paketi olmaktadır. Paketin açılması halinde siparişi oldukça kolay bir şekilde tüketmek için bir masa meydana geliyor. Sınırlı sayıda sunulan ve geri dönüştürülebilir özelliğe sahip ve yenilikçi ambalajın amacı, paket siparişi veren müşterilerin donanım eksikliği olan kentsel yerlerde rahat bir şekilde ürünleri tüketebilmeyi sağlamaktır. Peki bu paket tasarımları nasıl yapıldı? Estetik açıdan nasıl görünüyor? İşte sorularınızın cevabı yazımda.

McDonald’s’tan Ürünlere Odaklanan Paket Tasarımları

McDonald’s’tan, Pearlfisher aracılığı ile yenilenen paket ve ambalaj tasarımlarında ürünlerinin özelliklerini vektör tarzı illüstrasyon ile öne çıkarmayı başarıyor.

Burger king 20. Yıla aşkın süredir kullanmış olduğu logosunu değiştirerek dijital dostu, oldukça sade bir görsel tasarımlarıyla esrarengiz bir kimliğe geçiş yapmıştı Fast food şirketlerinin daimi rakibi McDonald’s’tan ise bütün ambalajlarını ve paketlerini yeniden dizayn ederek markaya mutluluk katıyor McDonald’s’ın yeniden tasarlanan ambalajları ve paketleri markanın neşeli bakış açısını göz önüne sürüyor. Pearlfisher yaratıcı ajansı aracılığıyla dizayn edilen paketlerin canlı renkleri ve cesur grafikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Her öğenin en ikonik ve en tanınabilir yönü fark yaratıyor. Nu da McDonald’s’ın marka konumlandırmasında aktif bir biçimde kullanmasına olanak tanıyor.

Estetik Açıdan Minimal Ambalaj ve Paketler

McDonald’s’ın neşeli tarafını görmek isteyen Pearlfisher, paket tasarımında yer alan mesajlar yerine ürünlerin grafik temsillerine olanak tanıyor. Daha tipografik bir yaklaşımı ele alan eski paket tasarımlarına nazaran vertör tarzında illitrasyonları kullanmayı tercih ediyor. Örnek verecek olursak Big Mac’in kutu hamburgerin içeriklerinin yapılarını karikatürize ederek enine kesilmiş olan hamburgerlerden bir kısım sunuluyor. Peynirli Quarter Poundder menüsünde ise erimiş olan peynirler Filet-O-Fish de ise soğuk mavi dalga hissine kapılıyorsunuz.

McDonald’s yeni ambalajı hem eğlenceli hem de hatırlanabilir olmasına oldukça özen gösteriyor. Paketlere bakarak hangi ürünün neye ait olmuş olduğu oldukça kolay bir şekilde tahmin edilmesi sağlanılıyor. Görece markanın renk paletine oldukça yakın olarak seçilen renkler ise tanınırlığı arttırmakta bir o kadar etkili. McFlurry’den Big Mac’e, Egg McMuffin’den patates kızartması paketlerine uzanan tasarımların her birinin oldukça belirgin olan bir tasarıma sahip olması çalışanların paketleme işlemlerini yaparken zorlanmamalarını sağlıyor. McDonald’s yeniden tasarımla markasını nasıl modernize ediyor. Hazırsanız sorunuzu cevaplıyorum.

Pearlfisher’in oldukça yaratıcı olan yönetmeni Matt Sia, ambalajların işlevsel, duygusal, estetik açısından minimal, tanınırlık açısından belirgin ve duygusal yönden eğlenceli olmasına  itina gösterdiklerini vurguluyor. McDonald’s her gün 60 milyondan fazla kişiye ulaşan paketler ile müşteriye ne tür bir marka olduklarını ve hedeflerinin ne olduğunu yeniden hatırlatmayı amaç ediniyor. McDonald’s bakınca içimizi ısıtacak bir tasarım yaptı. Gelin detaylarını inceleyelim.

McDonald’s İçin Hazırlanan İçinizi Isıtacak Ambalaj Tasarımı

Tasarımcı ve öğrenci Regina Lim, Sürdürülebilir ürünler kullanan, plastik kullanımını ise azaltan fakat özgün ambalajın işlevselliğini koruyan aynı zamanda oyunca sürdürülebilir olan ve çocuklar için de çevreyi öğreten neşeli ve eğlenceli bir yemek paketi dizayn edilmesi üzerine McDonald’s için bir ambalaj tasarlanıldı.

Bu Happy Meal Ambalajı, bütün plastik oyuncakları ve plastik ambalajları çıkararak özgün Happy Mea2e kıyasla daha sürdürülebilir olmayı kendisine hedef ediniyor. Infografi ve AR öğeleri gibi eğitim öğeleri ambalajların alt kısımlarına basılarak ambalajlar etkileşimli ve oldukça eğitici bir hale gelmeyi başarıyor. Bu ambalajda çocuklar Happy Meal oyuncaları ve paketlerin içerisinden çıkan hayvan figürlerini paket ile bağlantılı bir şekilde kullanabiliyorlar.

Büyülü ormandaki çiçek ve bitkilerin kompozisyonlarını ve illüstrasyonlarını oluşturmak için parlak, neşeli, eğlenceli ve canlı renkler tercih ediliyor. Çocukların doğal ortamdaki bitkilerin ve ağaçların benzersizliklerini ve güzelliklerini görmelerine oldukça yardımcı oluyor. McDonald’s tasraımları için moda tasarımcıları ile anlaştı. Bunlar kim? Okumaya devam edin.

McDonald’s Ambalaj Ve Çanta Tasarımı İçin Alexander Wang İle Anlaştı

McDonald’s, ünlü moda tasarımcısı olan Alexander Wang’la kısıtlı sayıda taşıma ürünleri ve ambalaj üretmesi için anlaşma yaptı. Alibaba Group’tan Alizila tarafından hazırlanmış olan bir rapora göre, McDonald’s Tmall Süper Marka günü satış etkinliği için tasarım ekibi ile işbirliğinde bulunarak, lüks öğlen yemeği çantası tarzında öğelerin yer aldığı altın Koleksiyonu’nun lansmanını gerçekleştirdi. Sınırlı sayıda üretilen bu ürünler saniyeler içinde satışı sağlandı.

Yavaş yavaş yazımı sonlandırıyorum. McDonald’s markasının tasarımları ile nasıl dikkat çektiğini birlikte gördük. Bu marka ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Daha fazla yazı için beni takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu