Ukrayna

Ukrayna’da Yaşam

Ukrayna’da yaşam hakkında binlerce makale okuyabilir ya da söylentiler dinleyebilirsiniz. Fakat ben sadece kendi görüş ve yaşadıklarımı size anlatıyor olacağım. Ukrayna’da Yaşam ile ilgili anlattıklarım size doğru gelebilir ya da yanlış gelebilir bu sizin tercihiniz. 

Ben Ukrayna’da yaşamayı seviyorum. Bana göre Ukraynalılar ve Türkler birbirlerine bazı yönlerden çok benziyorlar. Öncelikle çok sıcakkanlılar, yardımseverler ve inanılmaz misafirperverler. Şimdi misafirperverler dedim ya kesin linç yerim 🙂 Şuan yorumlarda Ben Kiev’e geldim kimse bana sıcak davranmadı, hiç misafirperver değiller gibi yorumları görür gibiyim. Arkadaşlar! Değerli Romalılar! 🙂 Kiev büyük bir şehir siz İstanbul’da bazı yerleri hariç tanımadığınız birinin size sıcak kanlı davrandığını gördünüz mü ?

Ukrayna’da yaşam keyifli insanlar eğlenmeyi biliyor. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. İnsanların birbirlerine saygısı var. Aslında şunu fark ettim bir ülkeyi güzelleştiren o ülkenin doğasından ziyade orada yaşayan insanlar. Tabiki de her yerde olduğu gibi burada da sevimsiz olaylar yaşanıyor, bize göre çok daha yeni ve doğusunda savaş olan, iç savaş geçirmiş bir ülke. Daha yeni yeni kendine gelmeye çalışıyor. Bazı kanunları tam oturmuş diyemem.

Özetle Ukrayna’da yaşam aslında oldukça keyifli ve güzel fakat burada yaşamak için en kötü şartlarda iyi derecede İngilizce bilmeniz şart.

Kısaca Ukrayna’da yaşam bu şekildeydi. İşte tüm detaylarıyla Ukrayna’da Yaşam…

İlgili Makaleler

Ukrayna’da Yaşam 2021

Ukrayna, bilindiği üzere Avrupa’nın hem kültür, hem de tarih olarak ilk sırada gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ukrayna, yaşam; okul ve eğlence açısından çok ekonomik bir şehirdir. Türkiye ile Ukrayna karşılaştırıldığında ekonomik açıdan Ukrayna’nın bir tık daha avantajlı olduğunu görebiliriz.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri ortalama seviyede olmakla birlikte; aylık otobüs, tramvay, metro gibi ulaşım araçları için kullanılacak olan bilete ödenecek ücret aylık bazda 8.70 $’dır. Aylık 10 MBPS internet için istenen ücret ortalama olarak 3.52$’dır.  Taksilerin açılışı ise 1.34$’dan başlamaktadır.

Eğer aylık düzenli bir şekilde spor salonuna gitmek isterseniz 15$ gibi fiyatlara salona gidip, sporunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda çok sayıda üniversitede ücretsiz spor salonu yer almaktadır. Tenis mi oynamak istediniz? Tenis kortu için istenen kira bedeli saatlik bazda 7.86 $’dır.

Sinema bileti (bir kişi için) 3.05 $ olmaktadır. İlaç ve muayene hizmetlerini kapsamakta olan zorunlu sağlık sigortasının bedeli ise aylık 80 $’dır. Eğer bir restorana gidecekseniz ortalama olarak bir öğün için 4.26 $ ödersiniz. BigMac yemek isterseniz bunun için 2.51 $ ücret ödersiniz.

Ukrayna’da Sosyal Hayat Nasıl?

Ukrayna sosyal hayatı anlatılmaz yaşanır desem hiç abartı olmaz. Ukrayna’da geçireceğiniz sadece 1 haftalık süre bile hiç unutamayacağınız 1 hafta olacaktır. Çok sayıda farklı aktivite, yarışma, kültürel kulüp etkinlikleri vs. Ukrayna’da çok popülerdir.

Türkiye sosyal hayatı ile Ukrayna sosyal hayatı kıyaslaması yaptığımızda; Ukrayna sosyal hayatının çok çok önde olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca soğuk bir ülke olması sebebiyle, bu noktada bir tık geri kalmaktadır.

Ukrayna Yaşam Maliyeti 2021

Ukrayna yaşam maliyeti konusuna girecek olursak burada net bir yargıda bulunmam imkansız. Çünkü herkesin kendine göre ihtiyaçları, lüksleri, yapmak istedikleri farklı. Fakat bu noktada ben ürün ürün sizlere fiyat bilgisi vereceğim. Söz konusu fiyatlar ortalama fiyatlardır. İşte 2021 güncel yaşam maliyeti listesi:

20 Nisan 2021 tarihine göre:

 • 1 Dolar = 28,13 Ukrayna Grivnası
 • 1 Euro = 33,48 Ukrayna Grivnası
 • 1 Türk Lirası = 3,44 Ukrayna Grivnası

Yaşam maliyeti çıkarmanız için; fiyatlar ortalama olarak şu şekilde:

 • Ekmek: 15 UAH
 • Süt: 25 UAH
 • Şeker: 25 UAH
 • Domates: 40 UAH
 • Salatalık: 55 UAH
 • Pirinç: 30 UAH
 • Tavuk Eti: 70 UAH
 • Sucuk: 250 UAH

Ortalama fiyatları çıkarabilmeniz adına, market fiyatları yine “ortalama” bir şekilde yukarıda sıralandığı gibi. Gelelim şimdi iletişim ve konaklama ücretlerine:

Konaklama olarak; Odessa’dan ilerleyeceğim. Odessa’da ev fiyatları ortalama olarak 1+0 daireler için 250 $, 1+1 daireler için 300 $, 2+1 daireler için 400 $ ve 3+1 daireler için 500 $’dan başlangıç göstermektedir. Evler genel olarak eşyalı bir şekilde kiraya verilmektedir. Eşyasız evler için 50-100 $ daha uygunu düşünülebilir.

İletişim için ise: 20 GB İnternet, 1000 Dk her yöne 1000 SMS 125 ila 175 UAH arasında değişim göstermektedir. 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu