Dijital Pazarlama

Aliexpress’te Nasıl Öne Çıkarım?

Merhabalar! Yine beni çok heyecanlandıran konulardan bir tanesi olan “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” ile tam da karşınızdayım! Çin merkezli Aliexpress’te bir mağazası olan ve öne çıkmak isteyen kişiler Google gibi arama motorlarına “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” sorusunu yönelttiğini görünce boş duramadım! İşte “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” sorusunun yanıtı…

İlgili Makaleler

Tüm dünyanın en büyük pazaryerlerinden bir tanesi olan Aliexpress, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Alıcı ve satıcıyı bir araya getiren Aliexpress’te “Ben de varım” demek için yapmanız gerekenler bulunuyor. Öyle, bir başvuruyla bu işler yürümüyor. Ne demişler, emek olmadan yemek olmaz! Aliexpress’te nasıl öne çıkarım diye kara kara düşünüyorsanız; sizleri şöyle alalım! Kahvelerinizi ayarlayın çünkü sizler için Aliexpress’te nasıl öne çıkarım konusunu en ince detaylarına kadar anlatacağım…

AliBaba grubu altında yer alan e – ticaret sitelerinin başında gelen Aliexpress, bugün resmen dünyaya hükmediyor. Arayıp da bulamayacağınız tek bir ürün yok. Denemek isterseniz Aliexpress’in web sitesine girin ve aklınıza gelen ilk şeyi yazın. Ucuz ya da pahalı bir şekilde o ürüne ulaşıyorsunuz. Bunun başlıca sebebi; bünyesinde sayılı değil binlerce satıcı barındırması olarak karşımıza çıkıyor. Binlerce satıcı arasında bir yıldız gibi parlamak isteyenlerin kafasında ise “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım” sorusu yer alıyor. Hadi başlayalım!

Aliexpress’te Nasıl Öne Çıkarım? Aliexpress’te En Başta Görünmek

“Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” sorusu kafanızı kurcalıyor, Aliexpress’te en başta görünmek için çaba göstermek istiyorsanız ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız makalemizi iyice inceleyin. Aliexpress hakkında 2020 yılında değerli arkadaşlarım Yaman Alpata ve Fehmi Darbay’la yapmış olduğum bir etkinlikte “Çinli bir firma neden benim ürünlerime öne çıkarsın ki? Sonuçta Çinliler varken bana sıra gelmez!” tarzında bir soru gelmiş ve Fehmi Darbay bu konu hakkında çok güzel bir açıklamada bulunmuştu.

Fehmi Darbay bu konu hakkında; “Aliexpress milliyetçi bir platform değil çünkü günün sonunda arka plandaki algoritma herkese eşit davranıyor!” demişti. O yüzden gönlünüz rahat olsun. Mesele ödevi en iyi şekilde hazırlamak. Bunun temelinde ise ürünler geliyor. Ürünlerin başlığı, görseli, açıklaması ve videosu ne kadar iyi olursa o kadar çok öne çıkarsınız! Peki, ama nasıl?

Misal verelim bir alışveriş sitesine girdiniz, aradığınız ürün orada ama ürünlerin resmi hiç gerçekçi değil, açıklamalar deseniz yarım yamalak… İnsanın içine bir şüphe düşer değil mi? Yine örnek üzerinden anlatacağım, bir satıcı daha var istediğiniz ürün onda da var ama fiyatı biraz daha pahalı ama görseli, ürün açıklaması, videosu ve başlığı tam yerinde. İstediğiniz tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Şimdi tekrar soruyorum hangisinden alışveriş yaparsınız? Ürüne tam anlamıyla hakim olduğunuzu göstermek her zaman artı kazandıracaktır. Bu arada görsellerin sayısını çoğaltmayı ve yüksek çözünürlüklü kullanmayı unutmayın. “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” sorusu sadece bu cevabı vermekle bitmiyor.

Fiyatlandırma stratejisi burada çok önemli bir yerde bulunuyor. Rakiplerinizi çok iyi bir biçimde analiz etmeli ve takip etmelisiniz. Devir ekonomi devri! Aynı ürünü 19,99 yerine 19,98 TL’den satıyor diye alan çok kişi var. Gerekirse tüm ürünleriniz için fiyat kontrolü yapmalısınız. Olay sadece burada bitiyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz!

Çok yoğunsanız ve bu işlere; az zaman ya da hiç zaman ayıramıyorsanız yapmanız gereken şey belli: güvenilir bir ajansla çalışmak. Ajanslar sizin yerinize tüm ürünlerinizi en iyi şekilde Aliexpress’te öne çıkarmak için çalışacaktır. Bu da sizlere bir artı daha katacaktır.

Aliexpress’te Güvenilir Satıcı Olmak

Bugün güvenmediğiniz birine değil çantanızı, peçete bile vermezsiniz! Hele bir de bu iş ticarete dönüyorsa paranızı çarçur etmek istemezsiniz. “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” sorusuna ek olarak bir soru daha ben sormak istiyorum! “Aliexpress’te nasıl güvenilir satıcı olurum?” Evet, mesele birazda bu! Bir ürün satıyorsanız ve bu üründe başarı kaydettiniz diyelim, aynı taktikleri diğer ürünler içinde uygulayın! Yukarda da sıraladığım gibi ürünlerin görselleri, videoları, başlıkları ve açıklamaları doyurucu olmalıdır.

Aliexpress zaten öyle önüne geleni “Satıcı” sıfatıyla platformuna almıyor. E-ticaretle uğraşan kişilerin vergi ödeme yükümlülüğü bulunduğu için şirket sahibi olmayan kişiler; Aliexpress’te kolay kolay var olamıyor. Bir mağaza açmanız şart ama bunun şahıs, anonim ya da limited olmasının bir önemi bulunmuyor. Şirketi kurduktan sonra satışlara başlayabilirsiniz. Hitap ettiğiniz müşterilere uygun bir biçimde olmayı ihmal etmeyiniz.

Aliexpress’te hesap açılırken; isim ve soy ismin yanı sıra e-posta adresi, telefon numarası, kredi kartı bilgisi ve adres alanları da eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken en hassas nokta bilgilerin doğru olmasından geçiyor. Eğer bu bilgilerden bir tanesini bile yanlış girdiyseniz satış yapmaya başladığınız dönemde sıkıntılar yaşayabiliyoruz!

Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi, Ticaret Odası Kaydı ve İmza Sirkülleri veyahut İmza Beyannamesi belgelerinde Aliexpress’te var olmak için gerekli belgeler arasında yer aldığını söyleyebilirim. 60 milyonun üzerinde aktif kullanıcı sayısı bulunan Aliexpress’te ürünleriniz ise tam tamına 200 milyon kişiye ulaşıyor. Tek bir “Tık” ile 200 milyona erişiyorsunuz ama güvenilir bir satıcı olma konusunda sıkıntılar çekiyorsanız hemen bir imaj değişimine geçin.

Ne kadar çok satış yaparsanız o kadar çok güven kazanırsınız! Misal vermek gerekirse iki farklı satıcı ve aynı ürünü aynı fiyattan satıyor! Aralarındaki tek fark kullanıcı yorumu… Yorumlar kişiler ürünler hakkında bilgiler vermiş, neyin nasıl olduğunu göstermişti. Doğal olarak çok satış yapmış ve bununla da kalmayıp müşterilerine yorum yaptırmayı başarmış olan satıcılar daha çok ön plana çıkmaktadır.

Bekleme sorunu yaşatan Aliexpress’in tek eksisi bu olsa bile elinizden geleni yapın. 200 ülkeye ürün gönderiyorsunuz sonuçta! Satıcı için tanınan sürede kargoları teslim etmeyi unutmayın. Zaten geç giden kargolar bir de siz kaynaklı sorunlar yaşamasın! Ürün kargoya çıkacaksa en kötü ihtimalle gün bitmeden toplu bir biçimde kargoya uğrayın.

Ürünlerin paketlenmesinde özen gösterin ve kırılacak bir eşya varsa en iyi şekilde sarın. Günlerce sizden kargo bekleyen kişiler, kargolarını alınca şok içerisinde kalmasın. Eğer ürün kurulacak bir ürünse en iyi biçimde ürünü anlatan kartlar ya da kılavuzlar eklemeyi unutmayın. Ürünü en iyi biçimde anlatın ve müşterilerinize zorluk yaşatmayın.

Olay aslında çok basit! Gerekli SEO çalışmalarını da yapın. Eğer yapamayacak gibiyseniz, bu işi iyi yapan bir ajansla çalışın. Bakın “İyi yapan” demenin altını çizmek istiyorum çünkü yükselmek, en üste çıkmak isterken gerileme yaşayabilirsiniz. SEO alanında takip çizelgesi oluşturun, ajansın sizlere dediklerine uyun.

Markanızı destekleyecek çalışmalarda bulunun. Sosyal medya hesaplarınızı aktif bir biçimde kullanın. Markanızın ismi sonuçta satıcı kısmında görünüyor ve satıcılar bu ismi hafızalarına atıp sosyal medya üzerinden size bakmak istiyor olabilir. Gelen mesajları özenle ve net bir biçimde cevaplamayı ihmal etmeyin. Güven adı altında oluşabilecek tüm sorunları ortadan kaldırın ki insanlar sizden satmak istediğiniz ürünü alsın ve sizlerde Aliexpress algoritmasında yerinizi alın! Sizlere bu makalemde “Aliexpress’te nasıl öne çıkarım?” konusunu en detaylı biçimde anlattım. Merak ettikleriniz yada paylaşmak istedikleriniz varsa yorum yapmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu