Dijital Pazarlama

Amazon’da Nasıl Satış Artar?

Merhabalar değerli okurlarım! Bugün sizlerle birlikte Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusuyla ilgili konuşacağız. Son dönemde arama motorlarına sıklıkla sorulan Amazon’da Nasıl Satış Artar? Başlığıyla ilgili birçok yazı olmasına rağmen, kullanıcılar tam olarak sordukları Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusuyla ilgili bilgi bulamamaktadırlar. Bende tam olarak bu noktada aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermeyi hedefliyorum. Peki, Amazon’da Nasıl Satış Artar? Gelin, daha yakından bakalım!

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birisi olan Amazon, gün geçtikçe satış hacmini ve kadrosunu büyütmeye devam ediyor. Amazon aracılığıyla satış yapmak isteyen kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bundan ileri gelerek Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda araştırmalar da tüm hızıyla devam ediyor. Peki, Amazon’da Nasıl Satış Artar? Ve Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusuyla ilgili neler bilmeniz gerekir? İşte konuya ilişkin merak edilen tüm ayrıntılar!

İlgili Makaleler

Amazon’da Nasıl Satış Artar?

Her zaman müşterilerine katma değer sağlamaya çalışan ve hem alıcıları hem de satıcıları bir hayli önemseyen Amazon, daha iyi fiyatlarla birinci kalite ürünleri ilgililerine sunarken Amazon’da Nasıl Satış Artar? Sorusuyla da sıklıkla karşılaşıyor. Peki, Amazon’da Nasıl Satış Artar?

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon aracılığıyla satış artırma yönünde atılan adımlar, mevcutta sitede mağaza açmayı düşünenler için bir hayli önem arz eden başlıktır. Satışa çıkarılan ve alıcısı tarafından alınmayı bekleyen ürünlerin ve mağazanın tanıtımı yoluyla müşteri kitlesini artırarak bir potansiyel yaratmak imkân dahilindedir. Ücretli reklamlar ve SEO çalışmaları; Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda size ışık tutacak etkenlerin en başında yer almaktadır.

Gün geçtikçe geleneksellikten uzaklaşarak dijitale dönen günümüz dünyasında en önemli sitelerden birisi olan ve oldukça yüksek cirolarla oynayan Amazon, bünyesinde yer alan satıcılara çeşitli pazarlama taktikleri sunarak destek olmaya da devam ediyor. Satış artırma yöntemlerinde uygulamanın kendi sistemlerinde satıcılara sunduğu pazarlama ve reklam araçları da Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda sizlere ışık tutacak alanlar arasında yer almaktadır.

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon aracılığıyla sunulan reklam çeşitlerindeyse; sponsorlu ürün reklamları, sponsorları marka reklamları ve Amazon görüntülü reklamları şeklinde üç kategoriden oluşmaktadır. Amazon’da aramalarda üst sıralarda yer almak isteyenlere de SEO çalışmalarıyla ilerlemeleri önerilir.

Amazon’da Ne Yapmalısınız?

Amazon’da reklam pazarlaması sürecindeyseniz temel hedefinizin marka ve ürünlere uygun bir müşteri kitlesi yakalamak olduğunu, Amazon’da Nasıl Satış Artar? Sürecinde ön planda tutmanız gerekir. Özellikle reklamlar Amazon bünyesinde dikkat çeker, bu reklam pazarlamalarıysa sırasıyla bu başlıklar halindedir;

1)Sponsorlu Ürün Reklamları: Amazon bünyesinde yer alan sponsorlu ürün reklamlarının tanıtımlarla öne çıkan uygulamalar olduğu herkesçe bilinmektedir. Sponsorlu ürün reklamları aracılığıyla potansiyel müşterileri ürün sayfasına çekmek hedeflenirken burada asıl amaç ürünün görülme ve satış oranını artırmaktır. Bu amaç uğruna ilerlerken ve Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusuyla alakalı olarak bilgiler araştırılmaya devam edilirken anahtar kelimeler ve satıcının tıklama başına ödeme nedeniyle istediği reklam tutarının belirlenmesi mümkün olur. Bu yolda ilerlerken reklamlar arama sonuç sayfalarında görüntülenir ve potansiyel müşterilerin siteye giriş oranı artar.

Bu reklam yöntemi sayesinde satılmayan ürünlerinizi tanıtabilir ve böylelikle satışlarınızı artırabilirsiniz. Öte yandan da yeni listelediğiniz ürünler için çalışmalar başlatabilir ve satışı halihazırda da iyi olan ürünleri daha çok sattırmak için kullanabilirsiniz. Bu süreçte ilerlerken, sırasıyla atmanız gereken adımlar şu şekildedir;

-Kampanya sürecinizi ve bütçenizi netleştirin.

-Hedefleyeceğiniz anahtar kelimeler ve ürünlere karar verin, bu işlemi siz yapmak istemiyorsanız otomatik hedeflemeyi Amazon’da gerçekleştirebilir.

-Reklamı yapılacak olan ürünleri seçtikten sonra hedefinizi belirleyin.

-Kampanyanızı başlatın.

2)Sponsorlu Marka Reklamları: Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda ilerlerlerken sponsorlu marka reklamlarında temel amaç ürün portfolyosunu fark edip ortaya çıkarmaktır. Ürünü en çok ortaya çıkaran üç detaydan bahsetmemiz gerekirse özel bir başlık, markaya ait logo ve arama motorlarında sonuç olarak çıkan reklamlar söylenebilir. Mevzubahis olan bu reklam türünde genellikle tek bir üründen ziyade markanın tanıtımının yapılması tercih edilir. Tıklama başına ücretlendirme söz konusuyken müşterilerin markayı tanımasına fırsat bulunur. Süreç, aşağıdaki adımları takip ederek tamamlanabilir.

-Kampanya sürenizi ve bütçenizi belirleyerek başlayın.

-Hangi ürünler ve başlıkların ön plana çıkmasını istediğinizi seçin ardından da reklamınızı özelleştirin.

-Hedef anahtar kelimeleri seçtikten sonra tıklamalar için verilecek olan teklif miktarını belirleyin.

-Reklamınızı incelemeye gönderin ardından da 72 saatlik bekleme süresinin dolmasını bekleyin.

3)Amazon Görüntülü Reklamları: Bu başlıkta Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusuyla beraber ilerlenirken sponsorlu reklamların zıttı şekilde müşterilerin daha öncesinde aradığı benzer ürünlerle karşılaşıldığında ön plana çıkan reklamlar olarak tanımlamak mümkündür. Tıklama başına maliyet olarak sunulan ve sıklıkla tercih edilen reklam türlerinden birisi olduğu da söylenebilir. Özelleştirilmesi mümkün olan alt yapısı sayesinde Amazon’da var olan ve kullanılmasının ardından yarar sağlanabilecek tanıtım araçlarından birisi olduğu söylenebilir. Aşağıda yer alan adımlar sayesinde reklamlarınızı oluşturun;

-Hedefleme stratejinizi saptayın.

-Teklifinize ve günlük harcayacağınız bütçeye karar verin.

-Reklamı yapılacak olan ürünleri seçtikten sonra hedef kitlenizi belirleyin.

-Amazon tarafından reklamınız hazırlanır ve görüntülenmeye alınır.

Amazon’da Reklam Verme Adımları

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Başlığında ilerlenirken reklam kampanyası adımları da sırasıyla değerlendirildiğinde biraz önce bahsetmiş olduğum üç seçeneğin öne çıktığını bir kez daha belirtmek isterim. Her bir reklam türüne ait olarak farklı avantajlar ve uygulama kapasiteleri vardır. Sponsorlu ürün reklamları oluşturulurken var olan bütçenin ve belirlenen sürenin olması gerekmektedir. Öte yandan reklama çıkılacak olan ürünlerin seçilmesi ve başlatılmasıyla süreç başlatılmış olur.

Markaya ait reklam oluşturma aşamasında biraz önce de bahsettiğimiz üzere, ayrılan bütçe ve zamanın belirlenmesi gerekir. Her üründen ziyade öne çıkacak olan ürünler, başlık ve reklam biçiminin özelleştirilmesi gerekir. Öte yandan belirlenmek istenen anahtar kelimelerin seçilmesinin ardından oluşturulan reklam talebi Amazon’a gönderilir ve 3 iş günü içerisinde uygulama aracılığıyla talep incelenir.

Görüntülü reklam oluşturulurken hedefleme ilk sırada tüm heybetiyle yerini alır ve ardından da strateji belirlenir. Günlük bütçe ve teklifin oluşturulmasının ardından öne çıkarılacak ürünler, başlık ve reklamlar belirlenir ardından da kitle oluşturularak sürece başlanır. Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda değişik başvuru yöntemleri ve işlevlerinde olduğunu söylemek mümkündür.

SEO İle Amazon’da Satışlarınızı Artırın!

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda ilerlenirken olmazsa olmaz denilen içeriklerden birisi de muhakkak ki SEO teknikleridir. Dikkat çeken açıklayıcı metinlerle ürün sayfaları oluşturulduktan sonra müşterilere normal gelecek fiyatlarla hitap etmek ve reklam kampanyalarına yönlendirme gibi adımların başarıyla uygulanmasına rağmen hala istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, SEO tekniklerine muhakkak göz atmalısınız!

Arama motoru optimizasyonu olarak açıklaması yapılan ve arama motorlarında adeta yeni bir çağ açan SEO çalışmaları, Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda da en çok dikkat edilmesi gereken başlıklardan birisidir. Mevcutta var olan uygulama üzerinden markanın ve ürünlerin ilk sıralarda görüntülenmesini sağlayacak olan bu düzenlemeler, müşterilerin ilgisini çeker ve mevcut mağaza satışlarını artırır. Öte yandan mevcutta var olan mağazanızla ilgili bilgi sunmak isterseniz ve müşterilerinizi sadık müşteri haline getirmek isterseniz SEO uygulamalarına muhakkak öncelik vermelisiniz.

Başarılı bir SEO çalışması hedeflediyseniz mümkün olduğunca organik arama trafiği ve ürün listeleme düzenlemesine gitmeniz gerekir. Satıcılar arama motorları çalışmalarına yönlendirme yaparken üst sıralara yalnızca çıkmak değil oralarda devamlı kalmak da en büyük hedefler arasındadır. Arama motorunun var olma nedeniyse alışveriş yapılırken ihtiyaç duyulan merak edilen ürünlere ulaşılmasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Var olan bu sistemin arka planındaysa müşterilerin yaptığı sorguların nasıl gösterileceği belirlenmiş ve bu sistem için AmazonA9 ön planda tutulmuştur.

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Başlığında hedefin en önemli parçalarından birisi olan A9 algoritması uygulama tarafından tasarlanan ve yürürlükte olan tescili olan bir tasarımdır. Dolayısıyla bu alana hizmet verebilmek adına dikkat çekici anahtar kelimeler ve ürün ayrıntılarının yanı sıra görseller de bir hayli önemlidir.

1-Başlık(Title)

Bu kısımda dikkat etmeniz gereken en önemli husus net başlıklar tercih etmenizdir.

Anahtar kelime analizini iyi yaptıktan sonra başlığınızı oluştururken ürününüzü en iyi anlatan ve en çok aranan anahtar kelimelerle süreci başlatın.

Başlıktan tekrara düşmekten kaçının.

Çok uzun ya da çok kısa bir başlık tercih etmeyin.

Aranma hacimlerinde en yüksek sırada olan 3 kelimeye başlığınızda yer verin.

Ürünün merak çekmesi adına en önemli özellikleri başlık içerisinde muhakkak geçirin.

2-Fiyat

Fiyatınızı belirlemeden önce sektörde iyi bir araştırma yapmanızı öneririm.

Rakiplerinizin aynı ya da benzer ürün için çıkardığı fiyat listesini göz önünde bulundurarak fiyat politikası belirlemeniz oldukça büyük önem arz etmektedir.

Müşterilerinizin dikkatini çekebilmek ve markanızdan alışveriş yapabilmeniz için promosyon ya da kupon kullanımları gibi yollara başvurmanız mümkündür.

3-Fotoğraf

Yalnızca 7 fotoğraf yükleme imkanı bulan kullanıcılar bu fotoğraflardan yalnızca birisini ana fotoğraf olarak seçebilirler.

Beyaz fonda yapılacak olan çekimler online satışta çok daha faydalıdır.

Müşteriye ürününüzü en iyi şekilde anlatmanız gerekir bu nedenle de canlı fotoğraflar kullanmanız satışlarınızı artı yönde etkileyecektir.

Ürünlerinizin hangi alanlarda kullanılabileceğini göstermenizde cironuzu katlar.

4-Ana Detaylar

Ürünlerinizin satışını artırabilmek amacıyla ürününüze ait detayları müşterilere aktarmanız gerekmektedir.

Her sorunun cevabı ana detaylar kısmında bulunmalıdır.

Açık ve anlaşılır kelimelerle 200 karakteri doldurun.

5-Ürün Açıklaması

Diğer kısımlarda vermediğiniz ürün ayrıntılarını bu kısımda açıklayabilirsiniz.

Bu kısımda yer alan bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır.

Gerekenler yapılmazsa sıralamada üst sırada yer alamazsınız.

Ürünlerin Sıralanma Koşulları

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Başlığında ilerlediğimiz bu yazıda dünyaca ünlü e-ticaret sitesinin ürünleri neye göre ve nasıl sıraladığına değinerek devam etmek istiyorum. Burada bahsedeceğim koşulların her biri oldukça kıymetli ve üzerinde durulması gereken maddelerdir. Hazırsanız, bu ara başlığa da biraz daha yakından bakalım!

1-Satışların Hacimleri ve Tutarlılığı

Ürününüzün arama kısmında en üst sırada yer alabilmesinin temel etkeni ürün satışınızın yüksek olmasından kaynaklanır. Öte yandan yalnızca satışın yüksek olması geçerli değil aynı zamanda sistematik olarak ilerlemesi de bir hayli önemlidir. Özetleyecek olursak satışların fazla ve düzenli olması sizin en üst sırada yer almanızdaki birinci sıradaki etmendir.

2-Dönüşüm Oranları

Tıklama oranına bakıldığında sayfanız ve mağazanız en yüksek sırada yer alıyor ancak tıklamanız ve satışlarınız aynı oranda değilse yükselişinizi koruyamazsınız. Görünürlüğünüzün artması için dönüşüm oranınızın oldukça yüksek olması gerekmektedir.

3-Bağlantılı Satışlar

İyi bir dönüşüm oranı yakalayan mağazanız, belirli bir anahtar kelimeyi arayan müşteriler yüksek satış sayılarıyla aramalarda yukarı alanlarda yer alabilirler. Belirli orandaki anahtar kelimeye tıklanması ve satış sayısının fazla olması ürüne karşı duyulan memnuniyeti yansıtacağından mağazanızın popülaritesi oldukça artacaktır.

Neden Amazon’da Satış Yapmalısınız?

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda ilerlediğimiz yazımın son kısımlarında sizinle birlikte dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon’da neden satış yapmanız gerektiğine değineceğiz.  Milyarlarca alıcıyı satıcısıyla buluşturan online platformda satış yapmak hem güvenilir bir imaj çizer hem de prestij oluşturmayı kolaylaştırır.

Pazar payı bir hayli geniş olana ünlü e-ticaret sitesi en küçük işletmeler için bile bulunmaz bir nimettir. Pazar payının yüksek olmasından dolayı eşit şartlarda pazara ürün sunmasına imkân veren bu sistem sayesinde yalnızca büyük değil küçük işletmelerde satış yapabiliyor.

Büyük Merak Konusu: Dropshopping!

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunun haricinde en çok araştırılan başlıklardan birisi olan dropshopping konusu da arama motorlarına sıklıkla sorulmaya devam ediyor. Mevzubahis olan dropshopping başlığında girişimciler satın alınan ürünleri depolarında bulundurmadan, üreticiden alıcıya ulaştırır. Bu şekilde stok ve depolama konusunda yaşanabilecek sorunların önüne geçmeyi hedefleyen alıcılar kargo gibi işlemlerle uğraşmadan stoksuz bir biçimde e-ticaret yapabilir.

Amazon’da Komisyon Oranları Nasıl Belirlenir?

Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusunda ilerlerken sizlere yaptığınız satışlardan elde edebileceğiniz komisyon oranları hakkında da bilgi vermek istiyorum. Satış yapan firmaların Amazon’a belirli oranda komisyon oranı vermesi gerekir. Mevzubahis olan bu komisyon listesine ana sayfa üzerinden erişme imkanınız varken, kategoriden kategoriye değişiklik olduğunu da söylemekte fayda vardır. Bahsetmiş olduğum komisyon oranlarıysa en güncel haliyle şu şekildedir;

 • Kırtasiye ve ofis ürünleri %10,
 • Video oyunu konsolları %6,
 • Ayakkabı ve aksesuar %10,
 • Spor ürün ve materyalleri %10,
 • Gıda ürünleri %10

Bahsetmiş olduğumuz bu kategoriler genelleme yapılan ve bağlantılı ürünlerin yer aldığı büyük gruplar olarak karşımıza çıkmak gerekmektedir. Bu kategorilerin haricinde bulunan 15 temel ürün kategorisi bulunmaktadır. Bu kategorilerse;

 • Kişisel Bakım Aletleri
 • Ofis Ürünleri
 • Oyun Konsolları ve Oyunları
 • Oyuncak & Çocuk Oyunları
 • Spor ve Outdoor Ürünleri
 • Telefon ve Aksesuarları
 • Giyim ve Ayakkabı
 • Bilgisayar
 • Bebek Ürünleri
 • Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar
 • Ev ve Mutfak Ürünleri
 • Ev Eğlence Sistemleri
 • Ev Gereçleri ve Dekorasyon
 • Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık Ürünleri şeklinde özetlenebilir.

Konu Üzerine Birkaç Şey…

Son dönemde araştırma yapılan konuların en başında yer alan Amazon’da Nasıl Satış Artar? Başlığıyla alakalı genel olarak merak edilen tüm bilgileri verdikten sonra sizlere istatiksel birkaç veriden bahsedip konuya ilişkin olan yorumlarımı da paylaşmak istiyorum. Birçok ülkenin e-ticaret büyümesine ciddi oranda katkı sağladığı bilinen Amazon’u ülkelere göre de verilere dayanarak anlatmak istiyorum.

Amerika’da e-ticaret büyümesinin %55’i Amazon’dan gelirken, Almanya’ya bakıldığında bu oran %40 olarak karşımıza çıkar. İngiltere’ye ilişkin verilerde %27 oranını hanesine yazdıran Amazon’a ilişkin bu veriler Euromonitor’den alınmış verilerdir.

İlk sırada Çin olmak üzere bütün gelişmekte olan ülkelerin gözde satış platformu olan Amazon’un ne denli önemli olduğunu konuşarak vakit kaybettiğimizin bilincinde olmamız gerekir. Bu konuda da rekabeti olmayan ürünleri gözünüze kestirmekte fayda olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kalite ve hız konusunda Çin’i bile geride bırakan bir ülke olmamızın artılarından muhakkak faydalanmak gerektiğine inanıyorum. İyi bir fiyatla rekabetçisi fazla olmayan bir ürünü satışa sunduğunuz takdirde oldukça güzel paralar elde edeceğinizi eminim ki sizlerde benim kadar iyi biliyorsunuzdur.

Son zamanların en çok araştırılan konularından birisi olan Amazon’da Nasıl Satış Artar? Başlığını sizler için mercek altına alarak en çok merak edilen başlıkları açıkladığım Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konulu makalemin bu noktada sonuna geldim. Amazon’da Nasıl Satış Artar? Konusuyla alakalı sormak istediğiniz başka başlıklar varsa yorumlarda buluşalım. Sevgilerimle!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu